| anonim_4396 a întrebat:

Voi beti apa de la chiuveta? thinking Va place?straight faceCredeti ca e sanatoasa in comparatie cu apa plata, sau minerala?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Iaca asa! Numai boieri pe aici. Da, beau, atunci cand nu am apa minerala sau suc in casa. Sau, in camin, beau cam mereu si uite ca n-am patit nimic, sunt saturat de atatea conceptii: ''baiiii, nu-i buna, faci canceeer, iti ies peteeeeee.'' Hai nu serios?
Bineinteles ca mi-as dori sa beau apa minerala sau apa plata, dar daca nu este, nu e bai. Cea mai buna mi se pare apa de fantana, de izvor. Ahhh, ce-as bea si acum o cana, de aia mare ca la tara, de apa rece de fantana. Sanatate curata.

22 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca aleg apa plata, aleg sa fie imbuteliata la sursa! Am indoieli pentru cea transportata la sute de km pentru a fi imbuteliata! Am vazut de ex apa de izvor din jud. Covasna imbuteliata in Bucuresti!

| Vizitiul a răspuns:

Da, pentru ca posed o fantana si o pompa care-mi aduce apa pana in chiuveta. Da, imi place.
Ideal si sanatos ar fi sa consumi apa de fantana sau de izvor, toate celelalte bauturi cu exceptia sucurilor naturale sunt daunoatoare meschine, dar totusi daunatoare!
Orice bautura care in momentul deschiderii scoate popularul sunet "psssss", poti fi sigur ca nu-i sanatoasa.

| marrr a răspuns:

Nu stiu daca este sanatoasa sau nu. am auzit ca apa plata este mai buna; apa minerala nu face bine la rinichi.

| dulcik a răspuns:

Nu beau apa de la robinet pentru ca nu este buna.Am analizat apa de la robinet de foarte multe ori si am observat ca nu e deloc sanatoasa are mult clor, magneziu si calciu.Beau intotdeauna apa plata si din cand in cand apa minerala.

| Anduciu a răspuns:

Beau apa de la chiuveta dintotdeauna si imi placelaughingMi se pare la fel ca cea plata...

| valThina a răspuns:

De vreo 2 ani nu mai beau apa de la chiuveta, nu mai beau de cand am avut vreo saptamana numai apa neagra.beau apa plata e mai buna si cred ca e muult mai sanatoasa.

| Good Cat a răspuns:

N-am mofturi de-astea. Daca mi sete beau nu ma usuc ca vezi doamne n-am apa plata sau minerala pe langa mine.

| DeyCj a răspuns:

Depinde în ce zonă sau oraş locuieşti.La mine în oraş apa provine din pânza fratică şi râuri de munte.Se şi simte după gust că este ca şi cea plată. Deci răspunsul este da eu beau apă de la chiuvetă de când mă ştiu şi este foarte bună.

| aleksy a răspuns:

Eu aduc apa de la izvor cea de la robinet e oribila

| zxsds a răspuns:

Si mie mi-a intrat asta in cap sa nu mai beau apa de la chiuveta, dar dupa ce am bagat numai sucuri si apa plata mi s-a scarbit de ele straight face. Asa ca am revenit la apa de la chiuvetahappy

| Morenastyle a răspuns:

Eu nu mai beau de cateva luni apa la chiuveta. Cand am baut ultima data m-a durut foarte tare stomacul.De atunci beau apa plata sau cea de la fantana. Apa minerala si apa plata e mult mai sigura.Adica bei fara sa te gandesti ca o sa te doara stomacul sau alceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu beau. Am incercat sa beau dar mi se pare ca are un gust ciudat. Nu cred ca este sanatoasa deloc. Plus ca am facut un mic test : am luat putina apa de la chiuveta intr-un castron de plastin apoi l-am pus pe calorifer la caldura si peste o ora erau depuneri albe pe margini, fiind calcar. Iti recomand sa incerci si tu acest test si mai bine sa bei apa plata sau minerala.
Sfatul meu happy sper ca te-am ajutat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Beau apa de la chiuveta si cred ca e mai sanatoasa decat apa minerala. Dar daca unii cred ca apa de la chiuveta e nesanatoasa pot s-o toarne intr-un vas mai mare si s-o lase o ora. In acest timp apa se va evapora. Dar band apa de la chiuveta suntem si mai ecologici. Dar si apa plata e sanatoasa pentru ca nu are gaze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa minerala plata e tot apa minerala, doar ca nu e carbogazoaza.
Apa de la chiuveta poate sa fie foarte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu beau de toate...si minerala si plata si de la robinet si de la izvorhappy

| BeetleJuice a răspuns:

Pai depinde dacă e potabila sau nu eu unul beau apa de la puţ pentru ca apa plata de la magazin nu prea îmi place şi beau apă minerală

| Alexu420 a răspuns:

Mie imi aduce mama de la put si este mult mai buna fata de cea care o am la robinet.

| ZamA a răspuns:

Apa de la chiuveta nu-i buna poate sa aiba microbi.eu uneori beau apa minerala dar beau si aia plata.de la fantana

| corcodusa a răspuns:

Apa de la chiuveta nu e sanatoasa precum ai putea crede de exemplu"Ministerul Sănătăţii spune că populaţia nu ar trebui să se ferească să bea apă de la robinet, dar, in acelaşi timp, prezintă statistici zguduitoare privind imbolnăvirile provocate de consumul de apă din reţeaua centralizată." deci eu ca sa previn orice dubiu.ma rog.ai mei au cumparat un aparat care curata apa(filtru). se curata la o saptamana sau cand vrei tu si gustul apei se v'a schimba imediat...

| andreea13_5992 a răspuns:

E zic sa va uitati cu totii la asta:
http://www.youtube.com/watch?v=Se12y9hSOM0

| Raress_Mirel_1980 a răspuns:

Hai sa fim seriosi, am crescut cu apa de la robinet, si acum nu mai este buna? nu cumva marii producatori de imbuteliat apa, spun asta? eu am baut si voi bea in continuare., plus ca nici cea inbuteliata nu are o siguranta de suta la suta

| irina2011 a răspuns (pentru Raress_Mirel_1980):

Problema cu apa de la robinet este ca, desi de la statie pleaca potabila, pe parcurs daca apar avarii, nu o refiltreaza nimeni, ea ajunge asa la robinetele noastre. mai mult, la noi instalatiile sunt farte vechi si au tot felul de depuneri care "imbogatesc" apa.

de-a lungul timpului am incercat diverse marci de apa plata (acum m-am oprit la Devin. imi place gustul si are bidon de 11l, nu tb sa fac toata ziua drumuri la magazinlaughing) am avut si filtre, dar am renuntat.