| UmbraDeVulpe a întrebat:

Daca comanzi ca si roman ceva de pe un site strain dar nu stii nici o limba atat cat sa te descurci si tu, atunci nu e o idee prea buna sa comanzi de pe site uri straine sau daca comanzi din Romania si pui adresa de asta care e in Romania vine curier roman sau? Cum e? Ori vine tot curier strain dar stie si romana sau cum? Ca nu stiu cum e cu asta

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar asa de naiv esti sa crezi ca vine un curier strain la tine in tara?
Daca nu cunosti macar engleza, pentru a putea face o comanda de pe un site strain, sfatul meu este sa te rezumi la site-uri romanesti pentru comenzi.
Vad unii pe aici care habar n-au sa comande nici din Romania.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vine nici un curier strain acasa la tine, este trimis cu posta internationala si in Romania cand ajunge este preluat de postasul de cartier sau daca ai platit transport international express, vine DHL-ul din Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă comanzi din China vine chinezul cu mașina până în România. 20. 000km sa îți aducă ție la ușă.

| dullcat a răspuns:

Mai, nu comanda de pe siteuri unde nu intelegi nimic.Simplu.Daca are optiune pentru interfata in engleza si intelegi, ok. Daca nu, pentru ce iti complici existenta? Chiar nu gasesti produsul in Romania?

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu te supara, dar faptul ca nu stii cum functioneaza inseamna ca nu ar trebui sa faci cumparaturi online.Cand ti-a venit geaca aia L, cu print de la nu stiu ce formatie, cum ai procedat? Ca era de pe un site strain, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Tu întrebi la modul serios dacă atunci când îți comanzi un produs din Australia îți vine un curier australian?

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Omule, la modul serios, creierul ăla al tău funcționează vreun pic? Cum îți poți imagina că dacă îți comanzi un produs din Australia vine un curier australian la ușă?

Tu chiar nu ai nici cea mai vagă idee despre cum funcționează serviciile de curierat în lumea asta? Crezi că vânzătorul din Australia înmânează coletul unui curier, apoi curierul ăla ia un taxi, se duce la aeroport, își cumpără un bilet de avion Sidney-București cu escală în Doha, ajunge pe Otopeni, ia un taxi până la tine acasă, îți dă coletul, apoi se întoarce în Australia? Iar tot acest serviciu de transport costă 15 euro?

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Da măi o să-ți vină olandezul la ușă, tocmai din Olanda și cu bicicleta.

Te plictisești rău! Nu?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru gabicoo):

De ce faci misto de el? Tu nu ai fost la varsta la care nu intelegeai cum functioneaza anumite lucruri?
Si vezi ca daca iti comanzi mobila de pe velleahome.ro o sa-ti vina din Bulgaria curierul ca mie mi-a venit unul care abia vorbea romana (invatase de la clienti) deci cel care a pus intrebarea nu bate campii

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu cum sa explic dar sunt multe site-uri din strainatate, mai ales din Europa, care livreaza in Romania. Sa zicem ca eu comand mancare de pisici de pe un site din Polonia (ceea ce si fac o data la cateva luni). Site-ul ala este si in poloneza si in romana si in mai multe limbi deci nu e greu sa dau comanda. Eu plasez comanda, ei o trimit prin DHL (o firma de curierat internationala deci cu angajati straini mai mult ca sigur) pana in Romania de unde este preluata de Cargus si Cargus o aduce la mine, deci un curier roman.
Alt exemplu. Eu mai comand haine de pe un site din Bulgaria. Site-ul ala livreaza in 6 tari printre care si Romania. Plasez comanda, coletul e adus pana la Giurgiu de un curier bulgar apoi de la Giurgiu e preluat de Fan Courier si el il aduce la mine.
Desigur ca pot fi si firme de curierat care sa aduca direct coletul din strainatate dar probabil transportul va fi mult mai scump daca e distanta prea mare.
Eu de ex am comandat de cateva ori mobila de pe un site din Bulgaria si a venit direct de acolo cu un sofer care nu prea stia sa vorbeasca romana. Transportul a fost gratis pentru ca era comanda mare si bulgarii sunt vecini cu noi.
Daca tu intri pe un site care e doar in engleza probabil nu livreaza in Romania sau daca livreaza transportul e foarte scump deci nu cred ca merita

Răspuns utilizator avertizat
| Furnicuta000 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da. Cum se numeste site-ul?
Oricum nu e facut de ei ca actorii de obicei doar accepta sa isi puna numele pe produse dar nici nu participa la procesul de productie

| SpoiledBrat a răspuns:

Câți ani ai de nu știi cum funcționează curieratul internațional? Ai probleme cu capul?