| AlexTrUK a întrebat:

am si eu o intrebare.Sa zicem ca eu vadn un obiect pe internet si persoana care vrea sa-l cumpere nu e din oras cu mine; si ma duc la posta sa-l trimit ce trebuie sa le zic la aia de la posta sau cum sa procedez pentru a "vinde" acel obiect prin posta (DAU FUNDA) scuze daca nu am fost prea explicit; daca nu ati inceles ceva intrebati:d. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Il vinzi printr-un site? Sau asa, pe cont propriu?
In ambele cazuri ai de facut urmatoarele : ambalezi coletul intr-o cutie si completezi pe ea citet adresa destinatarului si a expeditorului ( a ta adica).
La Posta primesti un formular in care completezi rubricile cu valoarea coletului, si adresele celor doua parti.
Foarte IMPORTANT: o sa treci si suma pe care trebuie s-o plateasca destinatarul cind primeste coletul. Suma iti revine tie Ramburs.
Asa ii spui functionarei de la posta, ca vrei sa trimiti coletul Ramburs cu valoarea x.
O sa ai de platit o taxa de expediere si un mic comision pentru ramburs ( cam 8 lei in total, depinde si cit de mare e coletul si de valoare). Poti sa treci suma la Ramburs ceva mai mare ca sa-ti recuperezi si banii astia.

| AlexTrUK explică (pentru michelia):

Multumesc foarte multhappy

| michelia a răspuns (pentru AlexTrUK):

Cu placerehappy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa pui coletul cu plata ramburs, respectiv destinatarul va plati valoarea obiectului la ridicarea coletului, eventual si transportul (daca il adaugi la valoarea obiectului) si posta iti va da suma respectiva dupa cateva zile de la ridicarea si plata coletului de catre destinatar.