| Ana213 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o pereche de ochelari de protectie, are cineva dintre voi, nu stiti au sau nu efect? protejeaza sau nu ochii?
Nu vreau sa imi cumpar degeaba.

Răspuns Câştigător
| dof21 a răspuns:

Vezi ca sunt lentile anti-reflex. Alea sunt cele mai bune. Eu folosesc de 4-5 ani, luand in considerare ca stau cel putin 5 ore pe zi in fata calculatorului si nu am avut niciodata probleme. Eu chiar simt diferenta cand schimb ochelarii intre ei. Furnicaturi, nisip in ochi etc. Si nu este conjuctivita te asigur.

O zi placuta

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am ochelari de protecţie. Mi-am făcut în urmă cu ani pentru că petreceam prea mult timp în faţa calculatorului şi nu voiam să am probleme cu ochii din cauza asta. Pot să spun că sunt utili. Am observat că nu îţi obosesc aşa de tare ochii dacă îi foloseşti.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu stiu, dar eu sunt mioapa, am avut si ma deranja la vedere (am la un ochi lentila cilindrica)

| Barajag a răspuns:

Eu am ochelari cu lentile heliomate si sunt foarte bunihappy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca mai folosesti monitor CRT da, sunt unele lentile utile. Eu mi-am luat acum cativa ani. Si pretul a fost ok pentru calitate, nu mai stiu exact cifre dar magazinul era pe stradutele din centrul vechi, pe langa lipscani. Insa ce mai conteaza? Se fac si cu dioptrie pentru corectie daca ai nevoie, deci e recomandat sa treci intai pe la doctor. Si apropo, am fost la doua verificari cu rezultate diferite. Deci nu e neaparat un rezultat eficient dupa prima consultatie, tin minte ca in liceu mi-a zis profa de bio sa verific in 3 locuri (mai complicat dar era si ea patita si e normal avand in vedere ca ochii obosesc, se adapteaza la luminozitate si nu neaparat vezi la fel in 2 momente diferite ).
Eu am avut nevoie de o corectie mica, dar a meritat sa astept vreo 2 saptamani comanda pentru lentile, ca nu era urgent. Problema a fost ca ma deranja sa stau cu ochelari, ii am si acum si ii folosesc rar pentru ca nefiind ceva urgent mi-a fost mai usor sa stau fara ei. Daca folosesti LCD cred ca mai degraba respecti pauzele pentru a-ti odihni ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca sunt 3 exercitii gratuite pe www.renuntalaochelari.com care te vor ajuta in maxim 1 saptamana sa vezi fara ochelari la calculator. fara furnicaturi, nisip in ochi sau usurimi. spor

| doana22 a răspuns:

Daca stai foarte mult in fata calculatorului este de preferat sa iti faci un ochelari cu filtru pentru calculator. Sunt niste lentile care au cam 10% culoare albastru, verde sau maro. Lentilele sunt foarte bune si intr-adevar protejeaza ochiul. Ar trebui sa mergi la o optica medicala si sa intrebi de lentile de la Hoya cu filtru pentru. calculator.