| PsyhoChild a întrebat:

Astazi am pierdut un telefon.
Era la abonament cosmote. Daca ma duc la acea firma mi-l pot gasi prin gps sau alte chestii?
Mai vreau sa stiu si inversul acestei chestii.Sa nu imi poata vedea nimeni locatia prin telefon.

10 răspunsuri:
| BububucatorulBubycus a răspuns:

Intra pe siteul lor si intreaba

| Anonim9114562123 a răspuns:

Pai nu prea ti-le poate găsi, dar îți recomand sa mergi la cosmote sa anuleze abonament/număr de telefon ca cel care l-a luat sa nu sune la infinit la mișto, ca sa te pună sa plătești abonamentul. Succes!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Cautarea unui telefon se poate face doar de catre procuratura si aia in situatii deosebite: crime, talharie, etc. Firmele de telefonie n-au treaba. Suna la ei si blocheaza cartela. Atat. Am incercat si eu varianta cu gasirea si nu merge. Mi-a explicat un procuror situatia de mai sus.

| Messi10anonim07 a răspuns:

Il poti gasi prin seria de IMEI la politie

| xerxes1 a răspuns:

Cumpara-ti altul si anuleaza cartela pierduta.

| pam0pam a răspuns:

Nu ti l pot gasi

| xSega a răspuns:

Ce telefon era?

| MihaelViorel a răspuns:

Deja iti cunosc locatia nu mai scapi.

| PsyhoChild explică (pentru xSega):

Era un Samsung nu mai stiu cum

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Daca ai pierdut un telefon sau acesta a fost furat, sfatul nostru este sa mergi la compania unde ai abonamentul, astfel incat sa blochezi cartela respectiva - alte persoane pot folosi acel numar si chiar pot incarca factura.

Din pacate, acestia nu te pot ajuta cu localizarea telefonului. Cine poate face acest lucru insa este Politia. Te incurajam de asemenea sa mergi sa depui o plangere la ei insotita de toate informatiile pe care le ai legate de telefon, in special codul sau IMEI.

Pe viitor, te incurajam sa iti instalezi pe telefon programe precum Find My Device, Find My iPhone astfel incat sa poti gasi locatia telefonului de la distanta.

In ceea ce priveste locatia ta, in mod normal, nicio persoana in afara de autoritati nu o poate vedea, dar este important sa ai grija la setarile aplicatiilor precum Facebook, Instagram, Snapchat care ofera locatia ta in diveste situatii daca tu permiti acest lucru.