| anonim_4396 a întrebat:

Cineva își face conturi pe diferite site-uri franțuzești cu datele mele personale. A plătit chiar un abonament utilizând cardul meu. Cum se poate întâmpla asta și ce pot face? Menționez ca nu s-a putut folosi de abonament pentru ca datele erau în emailul meu. Ce ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Primul lucru: sa suni la banca si sa anulezi cardul.
Apoi, sa mergi al Politie si sa declari furtul de identitate
Apoi sa suni in Franta sau sa trimiti email ca doresti sa ti se anuleze acel contract/abonament ilegal, facut fara stirea ta.

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: iti anunti banca (telefonic), sa opreasca IMEDIAT card-ul tau, pe care sa-l si schimbi.
In al doilea rand: fii atent unde iti dai datele de card bancar (si nu numai). Daca iti dai datele unei alte persoane, aceea persoana poate sa faca orice cu conturile tale, exact ca si tine.

| Iote a răspuns:

Cine din Franta poate sti datele tale personale? Numar card, nume mail, etc. Gandeste-te care dintre apropiatii tai sunt acolo.
Oricum, o reclamatie la politie e cea mai indicata.

| mont a răspuns:

Anunta banca, autoritatile. Este furt de identitate si carduri. Va trebui si sa schimbi parolele, cardurile, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sună la poliție

| Jakye a răspuns:

În primul rând aș suna la bancă să blocheze cardul, după la poliție.

| KR0N5TADT a răspuns:

Să anunți poliția, sau să stai pe net, ca acum. Uită-te la tine, uite ce gândire ai. Nu mă mir că ești atât de ușor de păcălit. laughing