| Noonehereyet a întrebat:

Recent am primit un e-mail de la Apple Store cum ca am cumpărat un joc si sa intru pe pdf-ul atașat etc. Am întrat, dar am iesit imediat (foarte foarte repede) fara sa il las sa se incarce sau descarce in telefon (nu imi arata cum ca s-a descarcat vreun pdf de curand). In cazul asta, sunt asa mari șansele sa mi se virusat telefonul sau sa aiba acces la datele mele?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt șanse mici.
Ce nu ai comandat, delete imediat.

| Wr3nch a răspuns:

Probabil nu dar descarca un antivirus app si da un scan. Apple nu trimite niciodata asa ceva.

| Noonehereyet explică (pentru Wr3nch):

Am dat scan cu aplicația telefonului meu și nu imi apare vreun virus.
Mi-am dat seama prea târziu ca nu trimit asa ceva... Ma simt oribil ca am picat pentru chestia asta.

| Wr3nch a răspuns (pentru Noonehereyet):

Atunci e ok. Stai chill, pe Facebook sunt oameni care distribuie postari de la profile false cu The Rock care promit bani daca comentezi cu initiala sau ziua de nastere laughing

| Donsavas a răspuns:

Email ul respectiv era fraudulos. Trebuie sterse toate datele care ti au ramas despre acel pdf. Si sa ștergi email ul primit.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Într-adevăr, așa cum ți-ai dat și tu seama, acel email era unul fraudulos.

În general, email-urile sau reclamele care conțin informații exagerate despre câștiguri spectaculoase sau reduceri, sunt de cele mai multe ori de tip phishing (par a fi de la branduri mari, dar sunt copii facute pentru a-ți obține datele tale personale) sau conțin viruși. Este recomandat să nu accesăm astfel de mailuri sau reclame.

Dacă antivirusul din telefonul tău nu a identificat niciun virus și nu observi nicio modificare în funcționarea telefonului, cel mai probabil nu ai telefonul virusat.

În viitor îți recomandăm să verifici și să analizezi, înainte de a descărca orice tip de fișier, dacă într-adevăr mail-urile primite sunt trimise de surse sigure. Știm că pot părea foarte similare, dar cu atenție poți identifica că sunt false.