| Constantin_Florea_1984 a întrebat:

Am vazut multe canale pe youtube care decupeaza fragmente sau mai bine zis anumiti concurenti de succes din show - urile Got Talent si le posteaza pe canalul lor. Asta nu implica incalcarea drepturilor de autor? Sau avand in vedere ca este editar personal acel clip nu este considere ca ar incalca vreun drept?

6 răspunsuri:
| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns:

Daca videoul nu a fost postat de un canal de youtube al unui concurrent-nu, nu incalca niciun drept, si daca concurentul are canal-trebuie sa ceara drepturi de autor

| Constantin_Florea_1984 explică (pentru Nitu_Andrei_Valentin_1995):

Https://youtu.be/eckdkt6tU9o

De exemplu uite un canal care face numai asa ceva copiaza si decupeaza clipuri din British got talent......este ok ce face tipul asta?

| Constantin_Florea_1984 explică (pentru Nitu_Andrei_Valentin_1995):

Global Talents este un canal care face doar asa ceva dar ai un minut sa te uiti sa imi dai o parere daca este in regula ce face tipul acesta. Multumesc pentru timpul acordat.

| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns (pentru Constantin_Florea_1984):

Am vazut clipul, nu face nimic gresit

| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns (pentru Nitu_Andrei_Valentin_1995):

Nu exista copyright intre Youtube si TV dar exista intre youtuber si alt youtuber

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Mai multe despre drepturile de autor poti citi aici https://www.youtube.com/yt/copyright/ro/

In cazul acesta depinde foarte mult daca continutul este protejat de drepturi de autor, adica daca cel care il creeaza (Britan Got Talent) da altora acordul sa-l foloseasca sau nu.