| Iuli4838 a întrebat:

Salut, ce dezavantaje ai daca folosesti ip Dynamic?

Răspuns Apreciat de Editori
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se schimba mai mereu IP-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt exista o constanta a operatorului de net numita IP_lease. Ti se schimba la acel interval. La mine e setata de NextGen la 9999999 si nu s-a mai schimbat de 5 ani ip-ul.

| ziftode a răspuns:

Pentru un utilizator obisnuit, nu prea sunt dezavantaje
chiar daca cumva tu ai niste servicii de gen hosting, lucru pe care un utilizator normal nu are, tot se poate rezolva faptul ca e posibil sa ti se schimbe IP-ul

chiar sunt avantaje, poti fi ban-at pe diverse servicii pentru reincercari repetate, am avut problema asta in Windows Store dupa ce am dezinstalat/reinstalat 3 aplicatii de vreo 4 ori, si apoi nu am mai putut, primeam o eroare fara nici un sens, asa ca am restartat routerul, am primit alt IP de la eeRDeeSh si apoi mi-a mers binemercic sa le instalez pentru ultima oara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ziftode):

Ce noroc ai tu. Eu de cand torentam cativa tera pe luna fara pic de seed astia mi-au pus in teorie ip static ca poate-poate oi fi banat permanent :/ dar 9999999 ore IP_lease-ul calculeaza si tu cat vine, doar sa zica la factura ca e dinamic.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii si tu pentru informatia ta, ca ip ul static se plateste nu cel dinamic... asa ca nu ti a pus nimeni niciu lease cum ii zici tu ca sa iti umfle factur

| PainTech a răspuns:

Dezavantaje :
Ti se schimba IP-ul si nu prea poti tine un server (daca asta te intereseaza ). O sa ai probleme cu vizualizarea camerelor de securitate de la distanta ( la fel, daca te intereseaza ).

Avantaje :
Scapi usor de BAN pe CS 1.6 big grin
Intimitate ( putin ) mai ridicata pe internet.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Pentru un utilizator obisnuit de internet, nu exista dezavantaje. Majoritatea furnizorilor de internet ofera IP dinamic.