| IUnicorn69 a întrebat:

Stăteam azi pe telefon mă uitam in galerie și dintr.o data aud că vorbește cineva. asta era imposibil pentru că eram singura in camera mă uit am așteptat câteva secunde dar vocea nu înceta m.am panicat credeam că am sunat pe cineva sau că am răspuns la un apel fara sa-mi dau seama am verificat apelurile nu era nimeni, vocea tot se auzea am închis telefonul și i.am scos cartelele, când am intrat din nou pe el m.am uitat la apeluri și nu m.a apelat nimeni.wtf.cum e posibil așa ceva?

10 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ai un virus.
Nu mai instala aplicatii pe telefon din surse necunoscute sau magazine neoficiale gen Aptoide.
Ai doua solutii
1- revii la setarile din fabrica - Factory restet. Dar pierzi tot ce ai pe telefon: poze, muzica etc.
2 - descarci din magazinul oficial unul din antivirusii cunoscuti : Norton, Kaspersky, Eset, Avast, Malwarebytes si faci o scanare completa. Sau cel mai bine îi descarci pe rând pe fiecare din ei instalezi, scanezi si deinstalezi pe primul apoi instalezi si scanezi cu urmatorul.
Ce nu descopera primul va descoperi urmatorul.
Succes
happy

| JackR a răspuns:

Ai avut auzenii!

| IUnicorn69 explică (pentru JackR):

Nu. Sunt sigura de ce am auzit.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Exista posibilitatea sa ai pe telefonul mobil un virus care sa fi cauzat un pop-up sau rularea unei inregistrari. Te sfatuim sa iti salvezi datele din telefon pe un dispozitiv extern si sa il resetezi pe acesta la setarile din fabrica. Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja telefonul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicatii straine sau care vin la recomanadarea unor straini.

| iAMVi a răspuns:

Si ce spuneau?

| TrustMeIKnow a răspuns:

Daca ai Android si ai instalat o aplicatie de pe internet si nu din app store atunci posibil sa fi fost un virus si sa iti fi instalat un RAT.
Factory reset ar trebui sa rezolve problema in cel mai rau caz, mai bine instaleaza un antivirus pe telefon, nu sunt degeaba create

| pisciutza19 a răspuns:

Poate au fost vecini unii sunt mai galagiosi si pur si simplu ai impresia ca e de la tine din casa.

| IUnicorn69 explică (pentru pisciutza19):

M-am gândit și la asta am ieșit afară și nu era nimeni...

| Nicolae_Marius_DriftKing_1994 a răspuns:

Cand instalezi aplicatii pe tel citeste cu mare atentie. Te va intreba daca VREI sa porneati camera sau microfonul sau sa dai accept la memoria telefonului.
Nu mai accepta toate astea deoarece sunt aplicatii spy.
A dat acum cateva zile si la știri

| Ioana_Bratu_1979 a răspuns:

Și eu la fel... Pățesc... E o voce de bărbat dar nu înțeleg limba