| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

1.Salut.Am 15 ani, 1, 85 si 83 de kg, fac sala si vreau sa imi recomandati cel mai bun supliment, cu care iau in kg si in masa musculara cel mult 10 kg asa...cel putin 5. (sa fie proteina)
2.Am auzit de o creatina, nu mai tin minte numele dar stiu ca intro luna pun maxim 10 kg minim 5kg, ceva idei,?
3. Ceva creatina, supliment care ajuta si la cresterea inaltimii este?
4.Supliment pentru marirea fortei? Ridic la piept cu gantere de 35, 10 repetari, si vreau sa iau ceva cu care ma va face sa ridic vreo.40 10 repetari, Ce imi recomandati?
5.Supliment pentru rezistenta(obosesc repede, adica la piept fac acuma cu 35 pe o parte, a treia serie abia fac cu 30 cateva repetari, ce imi recomandati sa pot sa fac cu aceeasi greutate, si sa nu obosesc chiar atat de usor!
Va rog sa imi raspundeti la toate cele 5 intrebari, doar daca chiar stiti, daca nu stiti si sunteti amatori mai bine nu comentati pentru ca asta e foarte important pentru mine. Ofer si funda!

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Cand consumi proteine urinezi mai des, proteinele find eliminate prin urina, proteinele din suplimente nu sunt sintetizate de organism, iar un muschi are 90% apa nu proteine, iar pentru a face muschi da trebuie sa faci cardio si culturism, daca nu ai ce face cu banii da toti banii, nici un animal nu consuma suplimente nici stramosi nostri cum isi explici ca exista culturisti vegani? ai destule proteine fa sport, nu importantul timpul si efortul depus, adica daca faci 100 de flotarii e mai mult eficient ca 5 ore de tras la fiare, daca ridici greutati mici sau mari pana la epuizare

| Teardrop a răspuns:

1)Suplimentele nu sunt indicate înainte de finalizarea dezvoltării organismului. De fapt, nu sunt indicate niciodată, dar sunt chiar contraindicate înainte de finalizarea dezvoltării.

5)Pe lângă sala, un sport care să implice cardio şi/sau înot. Degeaba faci doar forţă, dacă nu îţi dezvolţi capacitatea pulmonară. Sau faci sală numa că să te iubeşte femeile?

PS: Ridicarea de greutăţi mari înainte de dispariţia cartilajului de creştere (având în vedere că eşti băiat, acesta dispare cam pe la 21 de ani) duce la o grămadă de boli de oase şi de articulaţii. Mai bine ai face alte sporturi, dacă vrei să ai o viaţă sănătoasă şi să araţi bine.

| Gabitzu246 a răspuns:

Bai baiat eu nu am ce sa iti recomand, daca tu de la varsta asta incepi cu sala si cu proteine si suplimente e grav.Toate salile de forta care se respecta cat de cat au un afis acolo si spune ca sunt acceptati doar cei care sunt trecuti de 17-18 ani si sa iti spun si de ce, muschii vostrii nu sunt dezvoltati complet, va apucati de sala, trageti de fiare ca niste disperati, iar dupa 1 an de zile ajungeti la spital cu hernie inghinala si doamne fereste mai faceti si hernie de disc, voi o luati in joaca dar nu este asa, si ma refer la toti pustanii astia care inca nu le-a dat mustata si ei vor la sala plus ca ce este mai grav vreti si proteine, creatina si alta prostii care va distruge metabolismul.
Eu te sfatuiesc din tot sufletul sa practici un sport iar dupa vreo 2 ani sa te apuci de sala, ai grija de sanatatea ta ca e scumpa! bineinteles ca o urmeze acuma persoane care spun ca sunt un mare fraier etc etc, dar ca sa te convingi si mai bine vorbeste si cu doctorul de familie si un nutritionist ca sa nu zici ca vorbesc eu prostii.

| MrBinGO a răspuns:

0.Suplimentele nu afectează creșterea in înălțime si nu produc alte boli.Nu mai incurcati suplimentele cu steroizii nestiutoriilor.Omul a zis sa nu raspundeti daca nu stiti.
1.Recomand creatina daca ai aportul corect de proteine/kg corp.
2.Creatina monohidrat cumva? Este cea mai buna.
3.Nu exiista, scuze.Dar o sa mai cresti in viitori ani cu cativa cm deci zambeste.
4.Tot creatina monohidrat.
5.PreWorkout-te ajuta sa te concentrezi mai bine.
Succes!

| MrBinGO a răspuns:

Ah da am uitat sa mentionez, daca nu iei aportul zilnic de proteina din mâncare atunci cumpara si whey protein pe lângă creatina.

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru MrBinGO):

Serious mass 5, 4kg ce poti sa imi zici despre el? Pun 5 kile pe mine dupa ce il termin?

| MrBinGO a răspuns:

Serious Mass este extrem de prost si nu ajuta cu nimic.
Mult mai bine iei creatina.
Acel produs nu isi merita banii dupa părerea mea.

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru MrBinGO):

De la on ce whey imi recomanzi? Sa fie de folos si sa isi merite banii cutia, Si sa am si rezultate

| MrBinGO a răspuns:

De pe myprotein iti iei whey protein zi tot ce ai nevoie.
Bafta!

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru MrBinGO):

Zice ca are aminoacizi, mie ie frica sa nu slabesc, eu vreau sa fiu mare, nu sa arat bine sti? Gen sandu lungu dar bara burta si pieptu alarolling on the floor)

| MrBinGO a răspuns:

Impact whey protein daca nu m-am facut îndeajuns de clar.

| MrBinGO a răspuns:

Are proteine in compozitie de 90%.
O cupa are in jur de 20/25 g proteina.
E testat fii fără griji.

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru MrBinGO):

E da nu slabeste din kg nu?

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru MrBinGO):

Adica eu am acuma 83, vreau sa urc nu sa scad sti?

| MrBinGO a răspuns:

Da stiu!
Alea sunt in caz ca regimul tau alimentar de zi cu zi nu ajunge pana la gramele de proteina necesare pentru corpul tau zilnic.
Nu slabesti!
Creatina cu proteinele si cu preworkout o sa cresti.MULT.FOARTE MULT.NU SCAZI!
Dar depinde si de alimentatia ta.

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru MrBinGO):

Si..trebuie sa fac si pauza, adica sa nu iau in fiecare zi, fac cateva luni pauza si dupa iarasi sa iau nu?

| MrBinGO a răspuns:

Creatina si proteinele in fiecare zi.Pre workout îl iei cu 30 minute inainte de antrenament.

| MrBinGO a răspuns:

Alte nedumeriri?

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru MrBinGO):

Daca fug pe bicicleta, sau pe banda ca sa imi pompez picioarele slabesc din picioare sau mi le fac mai groase?

| MrBinGO a răspuns:

Slabesti!

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru MrBinGO):

Inca ceva.eu fumez 10 tigari pe saptamana, de luni pana joi deloc, vineri si sambata fumez 10 in total, nu afecteaza masa musculara sau forta nu? Pentru ca eu ma simt din ce in ce mai puternic

| MrBinGO a răspuns:

Relaxeaza-te.
10 tigari pe saptamana nu fac nimic.
Vezi sa nu fie 10/ora. laughing

| lovee2015 a răspuns:

Nu exista supliment care iti da 10 kg intr-o luna, mai ales ca tu esti deja gras

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru lovee2015):

Mai desteptule, daca am 84 de kile nu inseamna ca sunt gras, nu am 1, 70, am 1, 85