| Stoican_Petre_Cosmin_1999 a întrebat:

Ajutor! Am 15 ani 185cm si 100 kg. Doresc sa ma apuc de sala... dar nu stiu ce regim alimentar sa urmez si ce exercitii sa fac.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Asta se face in 2 etape :

1. arzi grasimea
2. pui muschi

Ca sa arzi grasimea, faci 3-4 antrenamente de forta la sala si apoi 20-30 de minute cardio la sfarsitul fiecarui antrenament.

Antrenamentul de forata : 30-40 de minute. Cel ce cardio : 20-30 de minute, cam asa.

Si cu alimentatia : elimini carbohidratii, ii consumi doar dimineata si dupa antrenament. Fructele le consumi in prima parte a zilei. In rest, doar alimente NEPROCESATE.

Ce mananci acum? Gen ce ai mancat ieri?

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce obiective ai?

| valyvali00 a răspuns:

Pai intraba antrenorul

| valyvali00 a răspuns:

El stie cel mai bine

| konon a răspuns:

Pai daca ai 100 kg incearca sa mananci pe zi peste 90g proteine si fara calorii.(paine, sucuri, dulciuri etc. ) iar la sfarsotul antrenamentelor baga 30 de mi ute cardio.

| Cosmin86 a răspuns (pentru konon):

Fara carbohidrati ma, nu fara calorii

| Violeta_Negoita_1992 a răspuns:

Iti va spune antrenorul...

| Ciprian97 a răspuns:

Pai incearca sa mananci cat mai sanatos( fara fast-food, fara cola) si daca te duci la sala, vei primii sfaturi acolo.

| zubulica a răspuns:

La sala te va ajuta un antrenor, iar un regim alimentar bun ar fi mancarea sanatoasa si fara sucuri cu acid

| Cosmin86 a răspuns (pentru zubulica):

Depinde de obiectiv, daca vrei sa pui muschi ai nevoie de un regim alimentar in care mananci cat 3-4 oameni

| Stoican_Petre_Cosmin_1999 explică (pentru Cosmin86):

Ce-mi recomanzi?

| Stoican_Petre_Cosmin_1999 explică (pentru Cosmin86):

Vreau sa inlocuiesc grasimea cu muschi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stoican_Petre_Cosmin_1999):

Asta se face in 2 etape :

1. arzi grasimea
2. pui muschi

Ca sa arzi grasimea, faci 3-4 antrenamente de forta la sala si apoi 20-30 de minute cardio la sfarsitul fiecarui antrenament.

Antrenamentul de forata : 30-40 de minute. Cel ce cardio : 20-30 de minute, cam asa.

Si cu alimentatia : elimini carbohidratii, ii consumi doar dimineata si dupa antrenament. Fructele le consumi in prima parte a zilei. In rest, doar alimente NEPROCESATE.

Ce mananci acum? Gen ce ai mancat ieri?

| justdabu a răspuns:

Poti incepe prin a manca salate, mancaruri usoare, fara snacks-uri, sa bei minim 2-3 litrii de apa pe zi, sucuri naturale, nu ai cum sa dai jos in cel mai scurt timp, dar daca ai ambitie in cel mult 1 an vei slabi cateva kg, dar sa mananci sanatos si sa fi ambitios.La sala daca vrei sa mergi incearca sa te axezi doar pe bicicleta, banda, abdomen, in prima etapa, pana te obisnuiesti si sa ai tot timpul cu tine apa.

| Karina2197 a răspuns:

Dieta dukan este cea mai buna si ti-o recomand! Eu am slabit 6kg intr-o saptamana happy