| roby777 a întrebat:

Am 14 ani 1.80 cm si 76 kg.As vrea sa ma duc la sala de forta dar nu am destui bani sau mai bine spus nu ma lasa parintii mei pentru ca spun ca sunt prea tanar.Au dreptate insa as vrea sa imi spuneti ce exercitii as putea sa fac cu niste aparate pe care le am din banii mei.Doua gantere de cate 3 kg.Un extensor la care nu prea pot sa fac cu mai mult de doua corzi din cinci o bicicleta fitness un aparat pentru flotari care mareste distanta de sol o bara cu un arc gros pe caro o indoi si cam atat.Si as mai vrea sa imi spuneti ce ar trebui sa mananc ca sa nu pun la loc ceea ce am dat jos.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Cam tarziu la 16 ani? wow. nici la 21 de ani nu e tarziu de fapt trebuie sa te duci la sala cand ti se opreste definitiv cresterea deoarece exista cateva exercitii la sala care iti stopeaza cresterea.Dar poti sa incepi cu flotarii clasice de 5 serii a cate 15-20 repetarii la fiecare cateva zile pui cateva in plus.23, 25 etc.
A doua varianta sa slabesti este alergatu i-ar a-3a varianta e sa practici un sport orce sport e bun care faci cat mai multa miscare.
Evita mancarurile prajite, fast-food, Cocktailurile, mancaruriile cu dressinguri grase, Snacksurile şi chipsurile.etc.
Si restul mancaruriilor sa fie cat mai naturale poate te ajuta site-ul care arata cate calorii contine orce mancare ------> http://calorii.oneden.com/

2 răspunsuri:
| Mihay95 a răspuns:

Du-te frate la sala, de la 14 ani este numai bine eu am inceput la 16 ani si imi pare rau si antrenorul mi-a zis ca m-am gandit cam tarziu. Acuma si depinde de tine dar ca sa arati bine la 16 17 ani du-te de acum

| Blueber a răspuns:

Poti sa mergi linistit la sala, esti destul de inalt la varsta ta.
In primul rand trebuie sa ai grija mare cu alimentatia, adica sa nu mananci grasimi ex carne de porc, smantana unt etc si sa bei foarte multa apa, cel putin 2 litri pe zi.
In primul rand ar trebui sa te apuci de alergat, nu trebuie sa alergi repede ci sa alergi destul de incet dar pe o distanta lunga si in al doilea rand ce ai tu acasa te ajuta foarte mult. Poti sa faci abdomene cam jumatate de ora seara jumatate dimineata, si la sfarsit sa mai faci si ceva cu ganterele. Ca mancare as putea sa iti recomand MULTE salate si MULTE fructe+ apa, foarte multa apa