| roby777 a întrebat:

Dau funda la cel mai bun raspuns. Am 14 ani, 1.80 cm si 80 kg si am urmatoarele aparate fitness, 2 Gantere de 10 kg una, 2 gantere de cate 3 kg una,un extensor, o bicicleta eliptica, o bara flexibila si niste manere pentru flotari.As vrea sa imi dati un program cum arfi marti biceps si spate, miercuri triceps si abdomen si sa imi spuneti cate serii ar trebui sa fac si ce alimentatie sau mai bine spus cate calorii pe zi daca trag tare.Si cam in cat timp m-as putea astepta la rezultate.Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| onFire a răspuns:

Salut!
Dimineata cand te scoli mananca si asteapta cam 1 ora... apoi apuca-te de program.
Eu zic sa incepi mai usor... dupa mai greu.Incepe cu vreo 50 abdomene pe zi, flotari cam 20-25, gantere de 10 kg daca rezisti ..cam 15-20 pe fiecare mana.Renunta la dulciuri, mancatul dupa 18:00 si nu uita sa alergi cam 30 minute pe zi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru onFire):

Cand vrei masa musculara e ok sa mai ai si 2 mese dupa ora 18, muschii NU se fac cu 3 mese pe zi.
Si in niciun caz sa lucreze zilnic, muschii cresc in cele 48 de ore necesare refacii dupa un efort, NU cand ii lucrezi.