| Dummys_Mc_1999 a întrebat:

Am 14 ani m-am apucat acum 1 an jumate de sala si vreau sa va intreb daca cauzeaza ceva daca as lua proteine. Multumesc :* funda

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai iei deja proteine, ti-au cauzat ceva pana acum?

| MihaiMihaila a răspuns:

Proteine sunt in toate mancarurile. Nu lua un surplus de proteine ca nu iti vor creste muschii, doar ti se vor umfla. Daca vrei muschi mananca mancaruri bogate in carbohidrati. Ai grija cu sala la varsta asta ca iti vei forta coloana si nu o sa iti placa mai tarziu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaiMihaila):

"nu iti vor creste muschii, doar ti se vor umfla", altu complet pe langa.

Cum naiba doar sa se umfle?

apuca-te de sah si tu

| MihaiMihaila a răspuns (pentru Cosmin86):

E evident ca nu ai inteles. Muschii iti cresc dar nu si puterea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaiMihaila):

E imposibil ANATOMIC sa-ti creasca muschii fara sa-ti creasca puterea, doar un copil mic ar putea spune asa ceva.

Daca pui 1 cm in plus de muschi ( nu de grasime ), automat o sa ridici si greutati mai mari.

Chestii de genul "cresc muschii dar nu si forta" auzi doar de la copii mici care au zero experienta.

| MihaiMihaila a răspuns (pentru Cosmin86):

Consulta-te mai bine inainte sa vorbesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaiMihaila):

Ma consult, am folosit ani de zile suplimente ( cu proteine, creatina, glutamina, etc. ), am aproape 10 ani de sport.

si mereu am marit greutatile folosite.

cati ani ma de-mi spui tu mie sa ma consult? arata-mi UN SINGUR ARTICOL MEDICAL care sustine prostia spusa de tine.

Astept.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiMihaila):

Asta in cazul steroizilor, proteinele nu sunt steroizi.

| JohnnyBi a răspuns (pentru MihaiMihaila):

Auzi, stii functia proteinei in corp? fie ea din alimentatie, fie sintetizata in prafuri are aceeasi functie. regenereaza microfisurile din muschi dupa antrenament, in principiu. deci, avand aceeasi functie, cum naiba iti creste masa musculara nu si forta? cand fac exact aceleasi lucruri singura diferenta fiind absorbtia si forma lor?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Mădă0611):

Zi-mi tu mie om care a luat steroizi si nu a prins forta. nivelul de testosteron este proportional cu forta. adaugand o cantitate de testosteron imensa, creste forta. creste forta = creste masa musculara. steroizii aia sunt aur curat pentru muschi. pacat de efectele secundare care ii strica

| Mădă0611 a răspuns (pentru JohnnyBi):

A prins, dar nu cat unul care arata la fel si nu a luat steroizi. Steroizii distrug ficatul si obosesc organismul, cata forta poate avea cineva cu astfel de "calitati" care nu sunt temporare?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Mădă0611):

Crede-ma. un om care trage de maxim 2 ani dupa prima saptamana de steroizi creste greutatile cu MINIM 50%. imens. cu suplimente cresterea este pe la 10% maxim. imagineaza-ti ca unul care trage de 1 an si impinge la piept 50 kg dupa stero trece direct in 80 kg. explozia in crestere este imensa. daca iei ciclurile cum trebuie cu revenire cu tot impingi efectele secundare pe la 50 de ani (adica sa devina suparatoare, nu la varsta aia sa apara prima oara). crede-ma, ficatul este ultima ta problema la steroizi. cedeaza altele mult mai repede. pana sa cedeze ficatul deja esti mumie

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mădă0611):

Suficienta forta cat sa castiga o gramada de medalii la concursuri oficiale de forta.

suficienta forta cat sa ridice pe 2 roti o masina cu 4 oameni in ea ( Alin Popa de la noi facea asta cu un VW passat ) sau sa traga un camion plin de lemne ( pe care 10 sportivi naturali nu-l pot misca ).

| Dummys_Mc_1999 explică:

Deci am mai luat proteine 2 sap dar nu au fost asa puternice si ma gandeam sa iau unele pe la 3 mil! Ar Cauza ceva daca as Lua?