| android12 a întrebat:

Am 18 ani si merg la sala de 2 luni si vreau sa iau creatina ce sfaturi imi dati? in cat timp va incepe sa se cunoasca?

41 răspunsuri:
| AneeM a răspuns:

Asta depinde de ce exercitii faci tu si de timpul pe care il petreci in sala. Pentru doua ore pe zi in 4 luni aprox munca ta va fi vizibila. Atentie la creatina, fiind un produs sintetic exista o foarte mare probabilitate sa iti deregleze glandele ( cum ar fi tiroida) si vei fi dependent de pastile toata viata(cunosc un caz).

| Olaru_Nicolae_1992 a răspuns (pentru AneeM):

3-4 luni

| Nickname1890 a răspuns (pentru AneeM):

In principiu vei incepe sa iei in greutate inca din primele zile de folosinta.

AneeM, de unde si pana unde e creatina produs sintetic? Sintetic inseamna produs in laborator, care nu se gaseste in natura, iar creatina se gaseste in carne, in special in carnea rosie (vita). Creatina se produce in mod natural in organism (in ficat si pancreas mai exact) din aminoacizii glicina, arginina si metionina. Deci nu mai vorbii prostii

| AneeM a răspuns (pentru Nickname1890):

Aceea creatina cumparata, praful, este sintetic, nu este posibila extractia unei asemenea cantitati din acele produse. Aceasta informatie o am de la doctor,(iar eu am fost sportiva de performanta si stiu un pic de aici, un pic de acolo) + ca orice produs sintetic atacat ficatul si rinichii iar de acolo alte minunatii.

| Nickname1890 a răspuns (pentru AneeM):

Si eu fac sport de performanta iar medicul sportiv la care merg o data la 3 luni pentru viza medicala nu mi-a spus niciodata cum ca m-ar afecta cu ceva consumul de creatina.

Cat despre ce sustii tu ca este sintetic acel praf nu stiu in ce masura este adevarat sau nu.

| Veleno1 a răspuns (pentru AneeM):

rolling on the floor) Decat sa vorbesti sa te afli in treaba mai bine nu o faci, dai niste informatii eronate. Apropo creatina e sub forma de capsule straight face

| AneeM a răspuns (pentru Nickname1890):

Uite ca nu stiu nici eu exact toate informatiile dar am cautat un pic pe net si am dat de acest site:http://valentinbosioc.com/totul-despre-creatina/ ( aici ai cam toate informatiile ce iti trebuiesc despre creatina kalabau). I-am "imprumutat" cutia de creatina a fratelui meu si am citit ca aceasta contine creatina monohidrata(Creapure) si vad si urme de proteine iar pe fata scrie laboratory tested.

| AneeM a răspuns (pentru Veleno1):

Creatina este sub forma de capsule, pudra, lichida. etc. are vreo 9 forme din cate am citit.

| AneeM a răspuns (pentru Veleno1):

Am avut un caz apropiat care a facut hipertiroidism si in urma cu ceva timp consumase creatina si dextroza iar doctorita ne-a spus ca din cauza acelor produse cum ca ar fi sintetice( este adevarat ca nu m-am interesat sa aflu daca este adevarat 100% ce a spus ea deoarece ma gandeam ca ea a facut medicina, nu eu)

| Veleno1 a răspuns (pentru AneeM):

Pot sa iti spun doar ca medicii sunt 0 in capitolul suplimente.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AneeM):

De la ce doctor ai asemenea informatii? Doctor nutritionist/spotiv sau un generalist?

Ca intamplator si eu tot cu doctori am vorbit iar nutritionistul meu a dus cateva produse pe care eu le folosesc in laborator si nu contineau nimic sintetic.

Pune si numele firmelor care au suplimente sintetice + analizele de laborator, nu vorbi fara dovezi.

| AneeM a răspuns (pentru Cosmin86):

Acea informatie o am de la o doctorita endocrinolog iar detaliile pe care le-am citit erau de pe o cutie de creatina de la firma PRO NUTRITION. Nu am gasit lista propriu zisa de firme cu suplimente sintetice dar am descoperit ca cele neevaulate de FDA nu sunt bune deoarece sunt contaminate( adica au resturi de alte medicamente sau substante produse in aceeasi fabrica sau resturi capatate la ambalare, la transport sau la depozitare). Daca produsul Nu este sintetic, pe ambalajul produsului este gasita inscriptia 100% natural, sau doar natural iar de pe acest site ( http://www.topculturism.ro/creatina/ ) am sustras afirmatia : "Creatina din suplimentele de pe piata este produ sintetic"

| AneeM a răspuns:

Imi cer scuze kalabau daca ti-am dat informatii false, dar sper ca site-ul pe care ti l-am furnizat sa iti raspunda la toate informatiile dorite!

| Veleno1 a răspuns (pentru AneeM):

Un SUPLIMENT NUTRITIV mai exact creatina unul dintre cele mai folosite si cu atatea beneficii zici tu ca a marit secretia unei glande?laughing

| AneeM a răspuns (pentru Veleno1):

La asta m-am gandit si eu cand am cititlaughing ( inca mai am o speranta ca nu m-am informat despre dextroza)

| Veleno1 a răspuns (pentru AneeM):

L-am zapacit pe baiatu` asta mai bine vorbeam pe privat tongue

| AneeM a răspuns (pentru Veleno1):

Mai bine ca am discutat aici, asa am distrus cateva mituri despre creatina livehee hee, dar nici privatul nu era o idee rea

| Veleno1 a răspuns (pentru AneeM):

Ce sport faci/ai facut thinking

| AneeM a răspuns (pentru Veleno1):

Tenis

| Veleno1 a răspuns (pentru AneeM):

Ceva medalii?

| AneeM a răspuns (pentru Veleno1):

Cateva, mai mult concursuri de casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi nu intelegeti ca oameni care iau proteine steroizi etc... nu sunt oameni un corb minunat trebuie lucrat la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si TU iei proteine zilnic. Ai habar ce sunt macar?

Steroizii sunt CU TOTUL ALTCEVA.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Zi sami sugi pl ma

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai prostule tu stii macar de ce vb tandala dtnplm de prost

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copil mic si firav, injura si el laughing

Normal ca stiu, citesc despre asta de ani de zile.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume.

Sau suplimente, care tot din astea sunt facute.

Copil retardat laughing

| BracKMyhay95 a răspuns:

Se pot vedea rezultate si intr-o luna dar o data la 2 luni fa o pauza pentru a nu se obisnui muschii cu creatina.

| AxXeL1124 a răspuns:

In 4-5 luni o sa cunoasca.

| Veleno1 a răspuns:

Depinde de cum manaci si cum te antrenezi, eu in o luna am luat 4 kg cu un gainer + creatina.Creatina are niste efecte secundare foarte rar, atunci cand depasesti dozele.(cum ar fi crampe musculare sau diarie laughing )

| AneeM a răspuns (pentru Veleno1):

Efrectele secundare nu sunt chiar rare, depinde de organismul fiecaruia dar dat fiind faptul ca e sintetic oricum dauneaza organismului, mai mult sau mai putin. NU exista nimic sintetic care sa faca bine.

| android12 explică (pentru Veleno1):

In afara de creatina ce as mai putea lua ca sa ma dezvolt repede?

| Veleno1 a răspuns (pentru android12):

Un gainer (amestec carbohidrati+ proteina) mananca mult, odihnestete.Foloseste exercitii de dezvoltare generala (geno, indreptari, impins din culcat)

| TaviMen a răspuns:

Poi in cam 5 luni dar daca te ti cam 2 ani o sa dea rez mari!

| DarckAssassin a răspuns:

3-4 luni se sa vedea efectul.

| StoicaBogdanDaniel a răspuns:

Va incepe sa se cunoasca in maxim 1 an.dar daca ai o inaltime mica te-as sfatui sa nu iei deoarece vei ramane asa cum esti, asta fiind efectul secundar al acesteia

| android12 explică (pentru StoicaBogdanDaniel):

Am 1.75 si 75 kg acum

| StoicaBogdanDaniel a răspuns (pentru android12):

Indicat ar fi sa nu iei pentru ca au multe efecte secundare... dar daca vrei sa arati bine cat mai repede tu decizi! eu zic mai bine sa nu iei! sper ca m fost de folos

| Cosmin86 a răspuns (pentru StoicaBogdanDaniel):

Serios? Ce efecte secundare au suplimentele? Ai habar ce sunt macar?

| yonel22 a răspuns:

Toti care merg la sala si iau proteine nu sunt oamenii

| Cosmin86 a răspuns (pentru yonel22):

Serios? SI TU iei proteine, proteinele se gasesc in MANCARE.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate.

Copil mic si idiot laughing

| Olaru_Nicolae_1992 a răspuns:

3-4 luni se sa vedea efectul.