| PaharDeSticla a întrebat:

Am auzit ca laptele, oua si miere (impreuna) ajuta la dezvoltarea musculara, ce cantitate din fiecare si cum se ia?

Răspuns Câştigător
| cristi1505 a răspuns:

Nu te gandi ca daca o sa bei lapte cu oua si miere facute la blender o sa cresti instant.Important este sa mananci alimente bogate in proteine pe langa lapte si oua.Nu stiu sincer ce cantitati. Pune si tu 400 ml lapte, 2 oua si doua lingurite de miere dupa care amesteci in blender.Dar mai bine in loc de miere ai pune banana.Eu imi mai fac asa dar pun 300-400 ml de lapte, 3 oua si o banana si stai linistit ca nu are gust rau.Are gust de banana.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru cristi1505):

Oul ne fiert/prajit poate avea salmonela. Nu este indicat sa le mananci crude.

| PaharDeSticla explică (pentru cristi1505):

De cate ori iei pe zi?

| cristi1505 a răspuns (pentru PaharDeSticla):

Pfff....sincer eu luam o data dupa antrenament si o data seara dupa ultima masa.Tu poti lua de mai multe ori ca nu are nicio legatura.Este ca si cum ai bea un suc laughing)

| cristi1505 a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Uite ca eu nu patesc nimic. Dar ma rog fiecare cu parerea lui si daca stam sa ne gandim la Arnold, Stallone sau Van Damme care ei beau la micul dejun cate 6 oua crude si nu au patit nimic...

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru cristi1505):

Si cu laptele daca il iei dupa antrenament degeaba il iei pentru ca are proteina cu absorbtie lenta si aia trebuie luata de preferinta seara iar dupa antrenament iei un supliment pe baza de zer.

| cristi1505 a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Stiu frate eu am inceput de ceva timp sa iau suplimente dar inainte nu aveam ce sa iau asa ca improvizam dar tot nu luam proteine cum as lua numai dintr-o cupa de 25 de grame dintr-un borcan.E logic! Dar deja am deviat de la subiect si acum mai citeste si tu ce am spus mai suswinking. Faza in care am spus ca il luam ca pe suc eu.Realizam ca nu prea as avea ce proteine sa iau de acolo si ca nu se comparau cu concentratele proteice.Si acum mai iau shake din acela de care i-am spus lui sa isi faca dar il iau dupa ce am mancat o masa sau nu stiu.In nici un caz dupa antrenament.Lui i-am dat un exemplu cum luam eu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi1505):

Niciunul din ei nu beau oua crude.

ou crud = se absorb mai PROST proteinele.

Tu chiar nu ai studiat deloc oamenii de care vorbesti, doar din filme gen rocky? laughing

| cristi1505 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu sincer asa am auzit de la un prieten unde mai faceam sala.Sincer nici nu m-am interesat pe net de aceasta chestie pentru ca nu mi-a pasa.laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi1505):

Atunci nu mai raspandi zvonuri false.

Ouale crude se absorb mai greu, fierte sunt mult mai eficient ( ma refer la absorbtia proteinelor ).

Si in niciun caz nu le combini cu miere, le combini tot cu carbohidrati complecsi

| PaharDeSticla explică (pentru Cosmin86):

Pai si sa mai iau sau nu cosmin?

| Cosmin86 a răspuns (pentru PaharDeSticla):

Termina cu amestecuri stupide, mananca-le separat. Consuma ouale fierte cu carbohidrati complecsi ( paine integrala, cartofi, etc. ), NU cu carbo simpli.

Carbohidrati simpli ( gen miere, etc. ) consumi doar imediat dupa antrenament, cu o proteina cu absorbtie rapida, atat.

In rest, consuma-le separat si termina cu aberatii gen oua crude, stomacul le digera mai greu decat alea fierte => mai putine proteine ajung in muschi, deci mananca-le fierte.

Si sunt surse de proteine mai bune : carne, peste, branza. Alea sunt baza.

| Mariussss14 a răspuns (pentru cristi1505):

Si cand se bea dupa antrenament sau inainte sa te apuci?

| cristi1505 a răspuns (pentru Mariussss14):

Inainte! Dar intrebarea asta e pusa de mult happy

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cine te-a invatat combinatia aia stupida?

Laptele are absorbtie lenta, ouale la fel, iar mierea are carbohidrati cu absorbtie rapida.

DE CAND combini carbo cu abs rapida cu proteine cu abs lenta?

Doamne ce idiotenii...

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Ai grija... excesul de oua duce la hepatita happy incearca sa nu mananci asa multe pe zi happy

| ionutzwk a răspuns:

Ar trebuii sa iei cam un pahar de ala mic de baut cafea dimineata si seara

| AriantheLissa a răspuns:

Este adevarat. Toate acestea cresc imunitatea corpului si iti dau forta si cum zici tu "dezvoltare musculara".
Bei 3 cani mijlocii de lapte pe zi, nu conteaza de la ce firma vin ele. Se prefera una la pranz, una pe la 3-4 dupa amiaza si una inainte sa te culci seara.
Ouale nu trebuie sa fie PRAJITE! Deoarece uleiul scade imunitatea. Ouale trebuie sa fie fierte si galbenusul tare, nu moale. E destul sa mananci 1-2 oua pe zi.
Mierea... Poti sa iei seara o lingurita inainte de culcare. happy