Întrebare recomandată | Kleb a întrebat:

Am fost diagnosticat cu : scolioza toraco-lombara si torace in carena, mi s-au recomandat exercitii fizice si mult sport. Ce exercitii sau sport trebuie sa practic?

Răspuns Câştigător
| xZeRo a răspuns:

Salut, Kleb. Inearca de asemenea, si exercitiile wall sit, plank pentru a corecta postura. Inafara de ce ti-a precizat aXy99, nu uita sa faci si exercitii pentru spate: inverted row, hanging on a bar.
Atunci cand ridici greutati mari, pastreaza coloana neutra si foloseste forta talpilor, coapselor.
Iti recomand sa citesti despre "scapular retraction".
Sa te ajute Domnul Iisus.

| Kleb explică (pentru xZeRo):

Multumesc mult, o zi frumoasa

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Cu siguranta, medicul ti-a spus ce exercitii sa faci si care sunt contraindicate. Nu inteleg de ce intrebi aici.

| Kleb explică (pentru Iote):

Daca mi-ar fi spus, crede-ma ca nu as mai fi intrebat. El mi-a spus doar ca trebuie sa fac mult sport si exercitii care sa necesite muschii pectorali, dar nu stiu ce exercitii necesita pectoralii...

| aXy99 a răspuns (pentru Kleb):

Flotarile solicita pectoralii. Impinsul cu bara, fluturarile etc.

| Kleb explică (pentru aXy99):

Am inteles, multumesc