| Denys_Myhaela_1984 a întrebat:

Am o întrebare despre pistoalele Airsoft, dacă am 12 ani și folosesc un pistol Airsoft (fără muniție ca și la Nerf fără săgețile alea sau ce o fi) am voie sa mă joc cu ea?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.295/2004 un minor nu poate detine legal o replica de arma tip airsoft.
Fata de aceasta prevedere te poti juca doar in casa sau in curtea locuintei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art 342 din CP: (2) Deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă. In cazul acesta nu vei raspunde tu (pentru ca nu ai 14 ani) si vor raspunde parintii sau tutorii (persoane care tin locul parintilor). Asa ca daca vrei sa-ti bagi tatal la puscarie ia-ti un pistol!

| Denys_Myhaela_1984 explică (pentru Salontanul):

Mă ești sa nu zic de bubui ameninți cu pușcăria? Bine ia report te pup

| Salontanul a răspuns (pentru Denys_Myhaela_1984):

Ce ai patit? N-ai mai fost la doctor? Eu ti-am dat raspunsul legal. Cat despre raportul tau poti sa faci ceva pe el. Nu cred ca printre admini sunt oameni care sa nu gandeasca ca tine.