| Hasna_Alexandru_1993 a întrebat:

As vrea sa iau creatina si sunt nedumerit in legatura cu un fapt. Este adevarat ca dupa ce opresti suplimentarea cu creatina slabesti absolut tot ce ai acumulat? Sincer sa fiu imi vine greu sa cred asta. Vreau parerea unui cunoscator! Stiu despre surplusul de apa si toate cele... etc! Vreau sa stiu concret daca slabesti TOT!

6 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu, nu te "desumfli" atât timp cat continui sa te antrenezi si sa mănânci, am folosit si eu si nu am scazut nici măcar 1 gram. Nu te lua după necunoscători ăstia laughing

| immortalfaith a răspuns:

Creatina se gaseste si in carne. e ceva natural sa zicem asa
E adevarat ca dupa ce opresti suplimentarea o sa te mai tina umflat o anumita perioada de timp apoi revii la "normal"
Dar. creatina, umfland muschii, creste si forta cu care executi miscarile (mai multa forta, mai multa greutate ridicata, mai multi muschi)
Nu iesi in pierdere oricum ai da o daca iei creatina, asta daca bei cantitati mari de apa

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Daca intrebi un medic e cel mai in masura sa iti dea un raspuns corect la intrebarea ta, dar da, este cel mai probabil sa pierzi tot ce ai acumulat cu ajutorul ei, pentru ca e un surplus organismului susutinut de aceasta si cand nu o mai faci, automat organismul elimina.E ca si cum ai opri apa la un furtun, clar nu mai curge.Tot ce da rezultate imediate, efectele dispar la fel de "imediat", daca intelegi exprimarea.Asa ca mai bine ai incerca ceva pe termen lung, ceva mai sanatos fara sa iti supui organismul la tratamente inutile sau greu de suportat pentru el. Sport, alimentatie bogata in proteine pentru masa musculara, calciu pentru oase (ca sa reziste unei mase musculare mai mari decat este programat sa o faca) etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreea_Grigore_1988_5D6e):

Si creatina e pe termen lung, chestia ca "e normal sa pierzi ce-ai acumulat" e o mare ABERATIE.

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns (pentru Cosmin86):

Creatina este un compus de aminoacizi care se regasesc si in organism, produsa de rinichi pancreas si ficat, evident intr-o cantitate "programata" de propriul organism atat cat ii este necesar.Aceasta este folosita de organism pentru producerea energiei.Automat pentru o masa musculara mai mare ai nevoie de mai multa energie, deci suplimentezi cantitatea deja existenta in organism cu cea pudra sintetizata pentru a spori volumul masei musculare cu ajutorul energiei, logic. Apoi daca tu opresti acest "ajutor" dat organismul pentru energie extra sa faci muschi frumosi, normal, ca si masa musculara se reduce la cat poate organismul tau cu ajutorul creatinei produse de el, sa "duca", adica la cum erai inainte de a lua suplimente de creatina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreea_Grigore_1988_5D6e):

Culturistii inainte de concurs NU mai folosesc creatina, o perioada destul de lunga ( perioada de definire ). Nu ar fi stupid sa le scada "formele" FIX INAINTE de concurs?

Si eu dupa 2 ani in care am folosit, apoi am ramas la fel, chiar am si progresat.

Ai vreun pic de experienta in domeniu?