| DarkNick a întrebat:

Buna am 14 ani, fac sala de o saptamana si nu am de gand sa ma opresc aici,gras nu sunt,mananc mancare gatita, frute si legume obligatoriu si odihna atat cat trebuie.Intrebarea este daca, e indicat sa iau proteine, pastile din alea, daca ma ajuta sau nu, daca e sanatos sau nu, sau daca e indicat.

! DOREST RASPUNS DETALIAT DOAR DE LA PERSOANE IN DOMENIU, CU EXPERIENTA, INSTRUCTORI FITNESS SAU MEDICI!

Funda + Vot!

Răspuns Câştigător
| helpme25 a răspuns:

Tinind cont de organismul tau, de varsta ta, raspunsul meu este NU!
In general, pastile din alea le iau persoanele care au de acum o varsta, incepind de la 22, cind organismul se opreste din procesele sale de formare si crestere.Consumind pastilele alea, tu o iti opresti procesele tale naturale de crestere si formare, si o sa functioneze acelea, dar ce folos.
Sfatul meu este sa consumi proteine din alimente, de ex. : oua, carne, soia, etc!
Ai girja de sanatatea ta, si la sala in general sa renunti la greutati mari si hiperextensii, sa nu te accidentezi la coloana! Baftawinking

4 răspunsuri:
| LimonadaBaa a răspuns:

Tu chiar crezi ca exista medici sau instructori de fitness pe-aici? Nu cred, ci doar oameni care practica asta de mai mult timp.

| helpme25 a răspuns (pentru LimonadaBaa):

Crede-ma, ca eu ce raspuns am dat, a fost unul justificat, deoareece ma ocup cu sport-ul de ceva vreme, si fac si baschet, si sala, ciclism, inot, si stiu ce si cum aici stau lucrurile. Cit tine de sala, l-am sfatuit de ce anume sa renunte, ca sa nu aiba traume, si in cel mai rau caz, pe viata!

P.S. In cazul meu, pe greseli am invatat, si i-am dat si lui un sfat, bafta la toti, si sanatate.
Domnul sa va aiba in paza!

| LimonadaBaa a răspuns (pentru helpme25):

Pai tocmai ce am zis si eu, sunt multi care practica sportul de mult timp, nu exista medici aici.Bafta in continuare!

| lovee2015 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic la 14 ani nu poti avea masa musculara