| florinel0146 a întrebat:

Am facut inainte atletism 1 an, iar de 4 luni nu am mai facut, doar cate o alergare pe saptamana, as avea sanse sa revin in cateva luni la performanta pe care o aveam?

1 răspuns:
| Dumbi a răspuns:

Desigur, dar trebuie sa o iei usor, nu trebuie sa te fortezi si cand nu o sa mai poti te vei opri si vei lua o pauza. Niciodata o persoana care face atletism nu trebuie sa-o obligi sa dea tot din el, pentru ca o sa fie prea obosit pentru viitorul antrenament, d-aia conteaza cel mai mult antrenorul(in orice sport).
Daca tu faci acum numai 1 o alergare in fiecare saptamana, vei continua de saptamana asta(poti incepe de luni, sau de saptamana viitoare cu o revenire)cu 3-4 alergari, si dupa peste 1 luna, maxim 5 saptamani, in fiecare zi. De preferat cand faci aceste 3-4 alergari sa ai zile libere egale, nu una dupa alta. Gen: Marti, Joi, Sambata. Saptamana viitoare: Luni, Miercuri, Vineri, Duminica si tot asa. happy Vorbeste si cu antrenorul tau.