| saranastasie a întrebat:

Am si eu cateva intrebari. Deci, am 13 ani, 1.68 si 56 kg. Am burta si nu o pot suporta. Vreau sa slabesc! Un detaliu important ar fi ca am pietre la rinichi, dar sunt doar de 5mm. Din cauza asta o sa incep sa mananc carne, oua si branza doar de 2 ori pe saptamana, in zile diferite si nu o sa mai mananc decat paine libaneza (cand vine vorba de paine) si o sa exclud dulciurile complet. Am un stepper si am inceput sa fac 30 minute la el. Credeti ca o sa ajung cam in 3 luni la 50 kg? Este bun stepperul pentru ce vreau eu sa obtin? Ce as mai putea face in afara de tinut diferite diete, adica ce exercitii? FUNDITA!
NU VREAU RASPUNSURI GEN,, ESTI BINE"fiindca la 13 ani sa am 56 kg nu e in regula!

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Paine libaneza? Nu era mai buna painea integrala?

Uite ceva interesant :
http://www.getfit.ro/......abire.html

Si ca exercitii, cardio, stepperul e bun pentru asta, fa mai mult de 30 de minute si nu in fiecare zi, fa 4 zile / saptamana.

| Cosmin86 a răspuns:

Genial raspuns, esti pe langa si tu.

A renunta la cina = unul din cele mai STUPIDE metode de a slabi, e o metoda buna sa-ti fortezi stomacul si organismul.

Daca dai macar 2 bani pe sanatatea ta pe termen lung, mananca seara ( proteine cu abs lenta, ceva fibre, etc. ).

| xBebee a răspuns:

Iti spun eu cum am slabit.[am tinut-o o saptamana]

Dimineata
+te trezesti si deschizi geamul
+mananci [ o felie de paine cu margarina si una cu pateu de ficat, bei un ceai, si apoi mananci un mar]
+dupa masa stai 20 de minute
+faci exercitii fizice[ sari coarda, alergi 2 ture de bloc, abdomene-100, flotari -20, genoflexiuni-200, un exercitiu care nu stiu cum se numeste, stai in fund si te tarasti pe covor, cu picioarele intinse, intinzi un picioar, apoi pe celalalt, gimnastica multa gen tumbe in fata si in spate]
-inchizi geamul si mai poti lua o gustare -un mar sau un fruct, fara dulciuri]

Pranzul
-masa se v-a servi la cel putin 3 ore dupa ultima gustare
-vei avea o supa usoara [daca nu mananci trebuie sa bei un ceai sau apa], felul 2 o mancare de cartofi, orice dar nu foarte gras
-vei repeta exercitiile de dimineata tot cu geamul deschis
-poti bea un suc natural sau o limonada

Seara
-vei maanca, dar nu foarte tarziu [maxim ora 8]
-mananci ceva usor, o mancare usoara, sandwich-uri, ceva fara grasimi
-sa nu uiti de sportul de seara [semana cu cel de dimineata in afara de alergat]
-seara fara gustari
-la culcare poti merge la orice ora [indicat ar fi dupa 1-2 ore dupa masa]

Inca cateva sfaturi
- nu manca la PC nimic
- cand faci sport sa te imbraci comod
-sa mesteci incet [bine nu sa stai 5 ani] dar nu pe fuga
-sa nu fii nervoasa cand mananci
-sa nu mananci nimic cu o pofta enorma.

Sper ca te-am ajutat. Fundita/

Nu cred ca te-ar impiedica in legatura cu problema ta.BAFTA

| FlorinutaaA95 a răspuns:

Ar trebui sa faci abdomene in fiecare seara.Cu asta slabesti total din burta iar daca faci abdomene chiar si dupa ce nu mai ai burta, se poate sa-ti apara patratele! Serios, nu glumesc. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru FlorinutaaA95):

De cand naiba abdomenele sunt eficiente pentru slabit in zona burtii?

Copil mic

P.S. : nu mai adauga "funda?" dupa un raspuns, ca esti penibil

| FlorinutaaA95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca nu stiai, abdomenele sunt pentru a slabi la burta! Daca nu stiai nu mai comenta!

| ImmortaluL a răspuns (pentru FlorinutaaA95):

Tu numai comenta aiurea, abdomenele NU sunt pentru a slabi la burta, ridicari de picioare din pozitie intinsa ar fi pentru asa ceva, te contrazici degeaba, mai bine taci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FlorinutaaA95):

Serios? Nu stiam?

Prietene, am ani buni de sala, am vorbit cu sportivi profesionisti si am participat la peste 100 de seminarii de nutritie.

Cate carti in domeniu ai? Ai citit macar O SINGURA CARTE de fitness?

Evident ca NU, copil mic.

Abdomenele sunt exercitii DE MASA MUSCULARA.

Si apropo : NU POTI SLABI INTR-O SINGURA ZONA, slabirea se face uniform pe tot corpul, de-aia sunt recomandate exercitiile AEROBE ( cardio, etc. ), si NU cele ANAEROBE ( ex. abdomene ) pentru slabit.

Tu probabil nici macar nu stii diferenta intre exercitii aerobe si anaerobe!

Apuca-te de sah, nu ai nicio treaba cu sportul