| IonelaElla62 a întrebat:

As vrea ceva exercitii care sa lucreze abdomenul. Adica as vrea sa dau jos cateva kilograme. Vreau sa ma ocup in mod special de abdomen (pentru ca acolo ar fi problema) si daca reusesc poate ma ocup si de picioare. Stiu ca pe langa exercitii, alimentatia este foarte importanta, dar vreau sa stiu daca sunt bune exercitiile pe care le fac. Fac genoflexiuni, abdomene (de 2 feluri - pentru abdomenul inferior si superior) si ridicari de picioare (nu stiu daca se numesc chiar asa, dar imi ridic picioarele la 90 de grade). In fiecare seara maresc numarul exercitiilor cu 10. Acum vreau parerea voatra. E bine ce fac? Ma ajuta exercitiile astea sau le fac degeaba? Ce imi recomandati?

P.S Nu vreau sa aud diete, pastile de slabit, ceaiuri etc

Multumesc mult!

12 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Normal ca te ajuta exercitiile, orice exercitii te ajuta mai ales daca le faci constant. Cum ai mentionat si tu, ceea ce manci conteaza, incearca sa iti faci portii mai mici de mancare, sa numai manci dulciuri si sa nu manci seara inainte de culcare. Incearca sa bei un pahar de apa cu lamaie stoarsa in fiecare dimineata si dupa masa daca poti, si multa multa apa in fiecare zii, astea daca le faci te asigur ca te ajuta sa slabesti. Cauta pe youtube exercitii in caz ca nu esti sigura, incearca sa faci mai multe, scrie pe youtube intensive exercise sau intensive abs exercise, acolo o sa iti arate mai multe si trebuie sa tii pasul cu ei, unele sunt grele incearca sa te tii dupa ei dar daca nu poti este okay, pe zi ce trece o sa poti face cat mai mult. Sper sa te ajutewinking.

| Vladut650 a răspuns (pentru Clarity):

Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea nu?

"Normal ca te ajuta exercitiile, orice exercitii te ajuta mai ales daca le faci CONSTANT"

Pentru cultura ta generala, nici un fel de exercitiu nu se face constant, pentru ca daca faci constant suprasoliciti muschiul, daca stii ce inseamna asta.
2: Prin abdomene si exercitii pentru abdomen de pe youtube, nu slabesti.
3: Daca vrea sa slabeasca, nu trebuie sa se infometeze. Numai un copil mic ca tine putea da acest sfat. Trebuie sa manance 5-6 mese pe zi, adica putin si des la 2-4 ore. Si da, poate sa manance si la ora 19:00, nu e problema daca mananca ce trebuie happy

Va rog eu frumos numai dati sfaturi daca nu ati facut sport in viata voastra. Copii mici.

| Clarity a răspuns (pentru Vladut650):

Constant adica in fiecare zii ca sa faca o diferenta sau crezi ca se omoara daca nu, o sa zis ca nu vrea diete. Anyway, aici trebuie sa iti dai parerea ta si care ii mai buna o sa o ia in considerare, asta nu ii pentru tine sa ii arati ca esti cel mai bun, nu ii despre tine aici ii vorba despre ea. Daca tu crezi ca esti cel mai destept din lume 100 % te inseli, dai sfatu tau si vezi-ti de treaba ta in privinta lu altii.

| Vladut650 a răspuns (pentru Clarity):

Deci eu nu inteleg aproape nimic din ce scrii tu. Cred ca ar fi cazul sa mai treci pe la scoala.

"Constant adica in fiecare zii"

Pentru cultura ta generala, daca face in fiecare zii exercitii pentru orice muschi al corpului il suprasolicita.

Doar atat am inteles din ce ai vrut sa scrii.

| Clarity a răspuns (pentru Vladut650):

Nu ii vina mea ca nu esti destul de destept sa intelegi, si nu cred ca se mai merita sa imi pierd timpul cu tine, du-te la scoala invata cum sa te comporti si vezi-ti de treaba ta, bye.

| Vladut650 a răspuns (pentru Clarity):

Nu e vina ta ca nu sunt eu destul de destept sa inteleg ce scrie un analfabet? Se vede ca nu ai mai mult de 8 clase si ca esti de la TARA...dar totusi dai sfaturi legate de sport.

| Clarity a răspuns (pentru Vladut650):

Tu chiar esti destul de prost sa te certi aici cu mine, fata asta cauta sfaturi nu sa vada doua persoane certandu-se. Te rog numai scrie ca nu is curioasa chiar deloc de ce ai de spus. Si spre informarea ta tot ce ai spus ii gresit, ceea ce inseamna ca nu prea esti bun la dat cu parerea despre o alta persoana. Hope i never hear from you again, adiós my horsewinking.

| Vladut650 a răspuns (pentru Clarity):

Crezi ca daca scrii cateva cuvinte in engleza asta te face mai destept? Pai da, ca la 10 ani de sport ai tai tu stii foarte bine ca tot ce am scris eu eu gresit. Intai pune mana pe o carte de sport si citeste si dupa vino si zii ca tot ce am scris e gresit. Copil mic stie el ca tot ce am scris eu e gresit, desii el nu a facut sport in viata lui.

| Vladut650 a răspuns:

Sa nu te iei dupa copiii mici care au scris mai jos. Isi dadeau si ei cu parerea desii nu au facut sport niciodata.
Numai face abdomene. Cu abdomene nu arzi grasimea de pe abdomen + ca sunt cele mai proaste exercitii, de la ele nu faci decat sa iti distrugi coloana.
Daca vrei sa slabesti elimina carbohidratii din alimentatie.
Carbohidrati = Cartofi/Orez/Paste/Paine etc.
Si incearca sa mananci mai multe proteine
Proteine = Carne/Lapte/Branza/Oua etc...
Daca vrei sa slabesti lasa abdomenele, si fa mult cardio, alearga.

| wizzkid a răspuns:

Te ajuta :d insa trebuie sa stii ca nu o sa apara prea curand rezultatele, dar nu te oprii! iti mai pot recomanda sa stai intinsa pe spate si sa ridici bazinul ca si cum ai vrea sa faci podul! repeta msicarea asta! apoi incearca sa stai in decubit, stii cum e?> stai in ambele coturi cu picioarele intinse, nu atingi cu abomenul jos! tine ambomenul incordat! acealsi lucru in coate dar pe spate! sper ca te-am ajutat!

| ArthosClaudiu a răspuns:

Abdomenul il faci in bucatarie. (bine, asta nu inseamna sa mergi in bucatarie si sa faci abdomene)

| aurelian087 a răspuns:

Iti recomand cardio altceva nu te ajuta.