| PavelVladescu a întrebat:

Bunahappy,as vrea sa fac muschi cat mai repede mi-ati putea recomanda un regim sau sa-mi spuneti cum sa fac funda +vot

Răspuns Câştigător
| Deriol a răspuns:

Alimentatia e de 3 ori mai importanta decat antrenamentul, totusi asta nu inseamna ca trebuie sa neglijezi antrenamentul.
In primul rand du-te la sala si in prima luna incearca sa ceri sfaturi si de la altii care fac si sunt profesionisti/cunosc bine domeniul, sau ia-ti un antrenor bun.
In al doilea rand fa-ti un plan alimentar bun care sa fie bazat foarte mult pe proteine si carbohidrati.
Sa ai 4-5 mese pe zi, si asta doar fiindca esti la inceput, cand o sa avansezi probabil vei avea mai multe mese.
In cazul in care vei avea 5 mese pe zi, prima va fi miculdejun la care incluzi proteine in principal, ex: omleta din 4 oua, fulgi de ovaz, iaurt, a doua sa fie o gustare, ex: salata de fructe/legume, a treia sa fie masa pre-antrenament(inainte de antrenament), la care incluzi proteine, ex: carne rosie/alba, peste sau branza/cascaval, carbohidrati, ex: cartofi copti, orez brun, si un fruct, ex:banana.
In timpul antrenamentului bea multa apa, dar nu atat de multa incat sa nu mai poti sa te misti=))
A 4-a masa va fi cea pos-antrenament, la care poti lua un shake.
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-908g/
Asta e pe baza de proteine din zer.
Si a 5-a masa e cina, la care poti include carbohidrati si legume.
Asta este doar un exemplu de plan alimentar pe care tu ti-l poti ajusta dupa venitul tau/timpul tau.
Ideaa e sa ai minim 2g de proteine/kg masa corporala, minim 2g de carbohidrati/kg masa corporala, adica daca ai 60kg sa consumi 120g de proteine minim pe zi.
Un alt lucru important este apa, incearca sa bei 2.5l de apa pe zi tinand cont ca poate deja bei 2l.
Ca si antrenament ti-am explicat, du-te la sala, cere sfaturi si de acolo, nu pot sa-ti fac un program de antrenament mura-n gura, cum nici un plan alimentar nu pot, ti-am dat doar un exemplu.
Documenteaza-te, http://www.culturism.ro/
Si mai sunt o multime de surse, incepe cu 4 antrenamente pe saptamana, fa-ti un plan alimentar bun, lucreaza toate grupele musculare nu doar 2-, si nu te mai gandi "sa faci muschi cat mai repede" ca nu e asa usor, nici dupa 5 ani de sala nu vei fi indeajuns de multumit de cum arati si vei vrea ceva mai mult.
Bafta!

24 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Uite aici :
http://www.culturism.ro/......tenta.html

Si muschii se fac in ANI DE ZILE, timp in care iti schimb COMPLET stilul de viata.

O sa vezi ca o sa ajungi sa mananci singur mai mult decat toata familia, abia atunci incepi sa pui muschi adevarati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti la scoala, cand mergi acasa alergi, mananci doar fructe, legume, foarte multe salate, seminte neprajite, fara dulciuri, carne, dar nu multa pentru ca nu este sanatoasa, dar trebuie sa consumi macar o data la 1-2 zile... faci sport: basket, alergi, handbal, faci flotari, genoflexiuni, abdomene, combinatii intre ele cam 2 ore pe zi...
bine daca esti incepator si nu rezisti faci mai usor si tot mai greu...

| florynmondialul a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari pentru raspuns! ai reusit sa ai scoti din meniu alimentele bogate in proteine si i-ai recomandat salate!
cred ca va face muschi peste 1000 de ani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru florynmondialul):

Asculta am incercat sa spun ce stiu dar daca nu l ajuta ce sa fac. in plus tu de ce iti bagi nasu, nu i treaba ta

| florynmondialul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca daca "nu imi bag nasul" el te va asculta si la sfarsit va fi foarte dezamagit de rezultate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo. bea multa apa in timpul exercitilor, daca nu ma crezi pot sa ti spun ca sunt fata si am muschi

Răspuns utilizator avertizat
| xBlackUndergroundx a răspuns:

Steroizii.

| pisicuta2001r a răspuns:

In ori ce caz fara medicamente

| Cosmin86 a răspuns (pentru pisicuta2001r):

Ce intelegi tu prin "medicamente"? exista destule pastile pentru muschi care sunt SUPLIMENTE si nu medicamente.

| StefanAlexandru1427 a răspuns:

Mergi la sala.

| lenutzyk a răspuns:

Iti recoman shake-urile Wellness, sunt foarte bune si nu e necesar sa tii regim sau obligator sa faci sport...

| Cosmin86 a răspuns (pentru lenutzyk):

Alt raspuns tampit.

| lenutzyk a răspuns (pentru Cosmin86):

Tampit esti tuwinking ceea ce am propus eu e chiar o metoda buna, sfatul meu este sa nu vorbesto pina nu esti documentat, pentru ca nu esti asa inteligent precum vrei sa pari.

| ElenaCozminGrosoaia a răspuns:

Hei ce ar fi sa te apuci de alergat,sari coarda,genoflectiuni,flotari,abdomene,cateva trageri in maini,si incearca sa inlaturi prajitul, iar fainoasele cat mai putine, papa si tu cruditatihee hee salata, ceva dulce ar fi salata de fructe si daca nu te poti abtine de la cartofi prajiti asigurata ca la ei ai si o salata de rosii sau orice alte cruditati, baftahee hee

| Radu_Ana_1995 a răspuns:

Ca sa faci muschi trebuie sa faci exercitii specifice.pentru maini iti recomand:http://www.youtube.com/watch?v=G4t4LkswE_0

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu_Ana_1995):

Serios? Asa faci muschi? Ala e un clip de 2 bani.

| Sodolescu_Edi_1996 a răspuns:

Mai inati trebuie sa incepi cu alergari cu genunchii sus, abdomene, flotari, Si nu trebuie sa tii neaparat un regim pentru ca,,, calorille oricum le arzi Poti sa stai si atarnat la bara sau poti sa te duci si la sala.Rezultatele nu se vor vedea imediatwinking. Funda? big grin