| Alqumo a întrebat:

Buna, ce sa fac prima saptamana la sala? Am 13 ani, 55 kg si vreau sa ma apuc de sala. Vreau sa stiu ce exercitii si ce sa fac pe acolo.

Răspuns Câştigător
| Ilovedinero a răspuns:

Depinde pentru ce mergi la sala. Daca vrei sa slăbești poți sa faci o încălzire ușoară apoi niște exerciții de întindere apoi poți sa faci pe scări, poți alerga pe banda, poți face pe stepper după care poți sa faci streching( recomand streching după fiecare antrenament, de orice tip mai ales după greutăți și sa te axezi pe mușchii pe care i-ai lucrat).
Dacă vrei sa pui muschi poți sa lucrezi ori cu greutatea proprie ori poți sa faci tracțiuni, fesieri nu cred ca faci la 13 ani, poți sa faci abdomene/ flotări cu greutăți, genuflexiuni cu greutăți, bicepși îți recomand sa îl antrenezi și spatele( arata super jmk un spate lucrat) iar la sfârșit poți termina cu cardio și streching.
Dacă tot e prima data când mergi la sala îți dau eu niște sfaturi de care as fi avut nevoie când eram începătoare
Regula 1: dacă sunt oameni în vestiar saluta când intri și când ieși
Regula 2 Mereu papuci curați
Regula 3 Dacă acolo unde te așezi lași transpirație, șterge cu un șervețel sau ceva, nu e drăguț pentru ceilalți
Regula 4 niciodată nu face cardio pe stomacul gol dar nici nu manca mult.cu 1 ora-2 înainte ar fi celmai bine
Regula 5 dacă dai la sac incalzeste-ti încheieturile prima data, poate ieși urat dacă nu o faci, de fapt fă-o înainte de orice ex în care te susții în mâini și încheieturi
Regula 6 pune mereu greutățile la loc și dacă faci la un aparat cu greutăți scoate chestiuta aia de la crestate pe care ai folosit-o
Regula 7 Nu sta pe telefon în timp ce fac exerciții. Daca îți bagi muzica în căști, o bagi și bagi telefonul în buzunar. Daca ai de stat pe telefon, de dat mesaje etc opreste-te și pune-te pe banca și fă-o.E enervant sa vrei sa faci un ex iar locul sa fie ocupat de unu care sta pe tel și da mesaje.
Cam astea sunt regulile " nescrise" intr-o sala

4 răspunsuri:
| Drake21 a răspuns:

Prima sapt e de incalzire ( testezi aparatele) dupa cauti pe cineva sa te ajute cu un program pentru ce vrei sa obtii

| alex3g28b a răspuns:

Poți face antrenamente full body pana te acomodezi și cardio la sfârșitul fiecărui antrenament
10 minute. Avand 55 de kg trebuie sa mănânci în fiecare zi 120 de grame proteina luata din mâncare

| Claramariazz a răspuns:

Mergi acolo și vei avea antrenor. E cineva acolo care învață persoanele care nu știu ce sa facă și cum sa procedeze

| Alqumo explică (pentru Claramariazz):

Am fost acolo ca prima zi si nu era nimeni. Erau doar niste prieteni care mi au explicat cum se folosesc aparatele. Eu am nevoie sa stiu ce trebuie sa fac ca program.