| AndreyAndrey91 a întrebat:

Salut tuturor happy am o nelamurire in legatura cu creatina happy.
Ce efect are aceasta creatina? Am auzit de la mai multi de la sala cum ca aceasta "creatina" te ajuta sa iti dezvolti masa musculara, dar dupa un anumit timp daca te lasi muschii ti se vor desumfla...pe cand altii zic ca forma de la muschi va ramane la fel doar forta va disparea 50% si nu stiu care este adevarul

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ca sa nu-ti umplu 3 pagini de scris, citeste aici :
http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

Ce scrie acolo e valabil si daca iei suplimente si daca nu iei, suplimentele sunt practic mancare concentrata, tot din mancare sunt facute.

Ce amuzanta e faza cu 50 %, iti scade forta fix 50 % =)), ce idiot ti-o fi spus asta :))

Si ca sa intelegi ce face creatina :

- mareste sinteza proteinelor ( mai multe proteine ajung in muschi )
- ajuta la recuperarea dupa efort
- hidrateaza muschii
- energizeaza organismul
- altele

Daca esti incepator nu lua creatina asa aiurea, incepe si tu cu vitamine&minerale si eventual un concentrat proteic.

Si vezi ca fara o alimentatie corespunzatoare iei degeaba creatina sau altele.

4 răspunsuri:
| wciciw a răspuns:

Da este adevarat eu zic sa nu ei nimic de cresterea a muschilor deoarece unele suplimente poate cauza cancer daca vrei o masa muscular faua natural e permanent

| Cosmin86 a răspuns (pentru wciciw):

Nimic nu e permanent, tu chiar nu ai nicio treaba cu sportul.

Si cu suplimente tot natural e, sincer. apuca-te de sah, esti complet pe langa

| wciciw a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba tu chiar esti dus cu pluta fac culturism de la varsta de 16 ani si stiu mai multe ca tine deci sfatu meu e sa nu te iei in gura cu mine am incercat sa-ti dau un sfat dar vad ca nul iei in considerare ia tu cate proteine, creatine suplimente vrei si dupa un anmit timp sami spui cum te simti ca o rosie sterpezita,

| Cosmin86 a răspuns (pentru wciciw):

Macar nu mai spune ca faci culturism de la 16 ani daca spui asemenea tampenii.
Si nu eu am cerut sfatul, eu doar am corectat tampeniile spuse de tine.

2 portii de proteine sunt echivalentul a 2 piepti de pui la gratar, tu vrei sa-mi spui ca daca iau 2 piepti de pui in plus pe zi o sa fiu ca o rosie strepezita? Aberatii de copil mic.

P.S. : folosesc suplimente de peste 3 ani de zile asa ca stiu ce vorbesc

Macar spune ca faci culturism de 16 zile, asa se explica ce tampenii spui.