| MioaraParalescu a întrebat:

Buna!
Intrebare pentru cei care fac sala.
Daca iti antrenezi de 2 ori pe saptamana aceeasi grupa musculara(acordandu-i si timp de refacere) vei vedea rezultate mai repede decat daca ai antrena-o numai o singura data pe saptamana, sau rezultatele ar fi tot aceleasi?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Faci asta doar cand ramane o grupa in urma, daca faci pentru toate grupele de 2 ori / saptamana o sa progresezi chiar mai slab decat 1 grupa / saptamana, de ce? Pentru ca nu-i acorzi refacere, grupele participa si la alte grupe, si daca lucrezi fiecare de 2 ori e practic imposibil sa mai ai timp de refacere pentru toate.

| luck96 a răspuns (pentru Cosmin86):

Inteleg ce vrei tu sa zici, dar depinde de varsta/fizic si structura omului, asa un program nu-l poti recomanda la toti

| MioaraParalescu explică (pentru Cosmin86):

Mi-ai putea da ca exemplu programul tau de antrenament pe o saptamana?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

Cu ambele programe am avut rezultate bune, momentan sunt la perioada de "definire", dar difera doar alimentatia, programul e la fel

| Cosmin86 a răspuns (pentru luck96):

Bineinteles, iti faci propriul program, te uiti la alte programe doar ca inspiratie + sa intelegi principile.

Si cred ca ai inteles intrebarea gresit, el isi lucreaza 1 grupa / saptamana si se intreba daca o anumita grupa ( sau mai multe ) le poate lucra de 2 ori si se poate, dar doar pentru o grupa, pe celelalte lasa-le o singura data.

7 răspunsuri:
| luck96 a răspuns:

Sigur ca da, dar nu inteleg de ce o singura grupa musculara? fa exerciti ce iti dezvolta mai multe grupe in acelasi timp, insa dupa 2 zile nu ar trebui sa mai simti febra musculara deci ai putea si de 3 ori pe saptamana, asta daca nu iei steroizi si e o prostie chiar daca dintr-o data ai energie cu care sa faci toata ziua sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru luck96):

Wow, serios? ai idee ce sunt steroizii? laughing

| luck96 a răspuns (pentru Cosmin86):

N-am ideelaughing stiu exactlaughing