| vikkk96 a întrebat:

Am 16 ani și am și eu o întrebare dacă ma apuc sa trag la sala de forța îmi v-a opri creșterea?

Răspuns Câştigător
| NIKOLETA111777 a răspuns:

Tot ce streseaza coloane te opreste din crescut. Daca stau si ma gandesc cam toate exercitiile streseaza coloana.

PIEPT - poti face stand pe spate cu bara, asta n-are nici o treaba cu coloana
BICEPS - cu bara, la masa care are o chestie special inclinata (arata cam asa /____ ) si faci cu bara http://tbn0.google.com/images?q=tbn:Z1WFaO...es/preacher.gif
TRICEPS - stai pe spate si faci cu bara http://tbn0.google.com/images?q=tbn:9AwiJX...g_extension.jpg
SPATE - aici se simte oleaca la coloana, dar cred ca ti-o intinde mai mult. Poti face si cu gantera, pe o banca
UMERI - cu gantere in picioare
PICIOARE - orice in afara de genoflexiuni cu bara la spate
ABDOMEN - orice
MUSCHII DORSALI SI LATERALI - orice

| Cosmin86 a răspuns (pentru NIKOLETA111777):

Muschii dorsali si "laterali" intra in componenta spatelui

6 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

Vorbe goale eu am crescut +2 cm in timpul in care fac sala

| polistupaul a răspuns:

Daca nu ridici greutati nu

| vikkk96 explică:

Eu acum practic tenis multumesc.

| Zed_Zac_1981 a răspuns:

Poate o sa cresti, dar mult mai putin in comparatie cu cat ai creste daca nu ai merge la sala.
sfat: alege alt sport,(alearga prin parc, fa flotari, genoflexiuni etc asta e usor, dar iti formezi baza.). Daca ai posibilitatea sa mergi la inot(e de 1000 ori mai bun ca sala)

| vikkk96 explică (pentru Zed_Zac_1981):

De o luna practic tenis si fotbal seara 4-5 ore.