| jaycethehuman a întrebat:

Am inceput sa fac sport acasa. Am o o banca multi functionala la care am atasata o haltera de 20kg (pot face 25 rep) mai am 2 gantere a cate 10kg fiecare (20 rep) si as dori un program de antrenament destul de dur in care sa introduceti si niste exerciti pentru abdomen. Multumesc anticipat...

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cu 25 si 20 de repetari faci rezistenta, nu masa musculara. Pentru masa musculara alegi o greutate a.i. sa faci maxim 10 repetari, cand poti mai multe maresti greutatea.

Program :
luni - piept + biceps
marti - picioare + abdomen
joi - spate
vineri - umeri + triceps

Exercitii gasesti pe net destule, vezi sa lucrezi un muschi din mai multe unghiuri, sa ai 14-16 serii pentru o grupa mare si 9 serii pentru o grupa mica.

Si sa-ti asiguri 2 grame de proteine /kilogram-corp zilnic, fara asta nu faci mare lucru nici cu cel mai tare antrenament.

| jaycethehuman explică (pentru Cosmin86):

Pai fac mai multe seri si pe parcurs scad numarul repetitilor, dar iti multumesc pentru raspuns

| Cosmin86 a răspuns (pentru jaycethehuman):

Cu placere, citeste aici ca sa intelegi mai bine :

http://www.getfit.ro/......serie.html