| Vdariusbubu a întrebat:

As vrea sa stiu cam cate abdomene sa fac zilnic pentru a scapa de burta?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai abdomenele sunt pentru tonifierea musculaturii, pentru ce vrei tu trebuie sa arzi calorii, iar la abdomene se ard prea putine.

Pentru ce vrei tu trebuie sa faci 2 chestii :

- cardio ( alergat, inot, bicicleta, stepper, etc. ), 4-5 sedinte / saptamana, dar sa ai tricoul ud la sfarsit, sa lucrezi ca lumea
- o alimentatie corespunzatoare, scade numarul de calorii

Alimentatia e cea mai importanta, stii celebra replica "abs are made in the kitchen"

14 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Daca ai strat de grasime trebuie sa faci abdomene combinate cu exercitii cardio(alergat bicicleta etc), cardio 30 de minute la inceput dupa faci abdomene mai multe seturi incepi cu 10 abdomene de cate 3 seturi si intimp cresti numerul de seturi si abdomene, si faci mai multe tipuri de abdomene, cauta niste exercitii pe net, dupa mai faci 30 de minute cardio. Si ai grija ce mananci.
daca ai doar stomacul marit sau muschii abdomenului slabiti faci doar partea cu abdomene de mai sus si tot asa ai grija cu mancarea si ia mese mici si dese

| Cosmin86 a răspuns:

Abdomenele NU se fac zilnic, o sa reusesti doar sa te supra-antrenezi, acorda muschiului cele 48 de ore necesare dupa un efort.

Si pentru a scapa de burta faci CARDIO ( alergat, inot, etc. ), abdomenele sunt pentru tonifierea musculaturii, nu pentru arsul grasimii.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Eh, nu neaparat 48 de ore, dar macar 20. fa abdomene zi da zi nu (a.k.a. luni, miercuri, vineri, si tot asa), desi teoretic abdomenul si gambele sunt grupe ce nu pot fi supra-antrenate, dar cum teoria nu se muleaza cu practica mereu, e bine sa faci pauza sa lasi muschii sa isi revina (altfel faceam ca ratonii zilnic tot corpul la sala in speranta ca ne facem cat Ronnie Coleman in 2 luni).
p.s pentru tonifiere si masa musculara (ca daca nu le ai, nu ai ce tonifia). si efortul depus arde grasime, intr-o mica masura, dar arde (adevarat ca nu o sa ai patratele sau un abdomen "plat" doar din abdomene, dar NU sunt de lepadat)

| adelina899 a răspuns:

Pai o iei cu inceputu cat rezisiti ca daca faci prea multe faci febra si cu timpul maresti numarul dar tine.te de ele ca altfel nu rezolvi nimic

| Cosmin86 a răspuns (pentru adelina899):

Tine-te de ele, adica sa faca zilnic? laughing

| adelina899 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da big grin la asta ma refeream

| Cosmin86 a răspuns (pentru adelina899):

Abdomenele nu se fac zilnic, te supra-antrenezi si iti fortezi coloana in zona lombara.
Abdomenele se fac pentru tonifierea musculaturii, iar asta se intampla in perioada de odihna, NU cand lucrezi.

| adelina899 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca tot sti atatea laughing ia zi-mi cate abdomene sa fac pentru un abdomen plat am putina burticablushing (50 kg) daca conteaza thinking

| adelina899 a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti un dragut :* multumescbatting eyelasheslove struck

| Cosmin86 a răspuns (pentru adelina899):

Cu placere, spor la treaba.

Pentru mai multe informatii vezi getfit.ro sau orice alt site de specialitate ( in niciun caz TPU, unde comenteaza oameni paraleli cu sportul )

| Cosmin86 a răspuns (pentru adelina899):

Pai abdomenele sunt pentru tonifierea musculaturii, pentru ce vrei tu trebuie sa arzi calorii, iar la abdomene se ard prea putine.

Pentru ce vrei tu trebuie sa faci 2 chestii :

- cardio ( alergat, inot, bicicleta, stepper, etc. ), 4-5 sedinte / saptamana, dar sa ai tricoul ud la sfarsit, sa lucrezi ca lumea
- o alimentatie corespunzatoare, scade numarul de calorii

Alimentatia e cea mai importanta, stii celebra replica "abs are made in the kitchen"

| Colors a răspuns:

Cred ca 20-25... apoi cate poti de multe!
Si asa in fiecare zi!
Succes :*

| 567 a răspuns:

Vreo o mie

| Cosmin86 a răspuns (pentru 567):

Esti un cretin paralel cu sportul daca faci o mie de abdomene / zi

| Heart4 a răspuns:

3 serii de cate 30, dimineata