| Stangaciu a întrebat:

Buna TPU. Ce exercitii imi puteti recomanda pentru scandenberg? Adica sa imi maresc forta in incheietura antebrat etc. Dau Fundaa love struck

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexanderbass):

Tu ai vreun pic de experienta in sportul asta?

Sau esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea?

| Stangaciu explică (pentru Cosmin86):

Da am sunt bun in bratul stang!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stangaciu):

La cate concursuri ai fost? Ce loc ai luat la nationale pe stanga?

sau ai experienta cu COPII PAMPALAI pe banci?

| Stangaciu explică (pentru Cosmin86):

M-as duce la concursuri dar nu sunt in zona pe la mine asa ca fac cu astia de a-11-a, a-10-a si sunt in clasa a-9-a

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stangaciu):

Ce stil ai? Top-roll, hook, side, push?

| Stangaciu explică (pentru Cosmin86):

N-am mai auzit de stilurile astea eu doar pun bratul pe masa si stiu ca trebuie sa inving atata tot. Iti dau id meu daca vrei sa imi explici stilurile astea mi-ar fi de mare ajutor. balanrazvan17@yahoo.com

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stangaciu):

Deci n-ai experienta in skandenberg :)

Cand o sa te duci la concurs o sa vezi ca e foarte diferit fata de ce faci tu ( spre exemplu ai voie sa misti cotul, ai voie sa te urci cu umaru peste mana lui, ai voie sa-i sucesti degetele, etc. ).

O sa intru mai pe seara gen 22-23 si iti explic mai detaliat.

Pana atunci, uite top-roll:
http://www.youtube.com/watch?v=4hNOHUEnzTM

De la 0:55

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stangaciu):

Si aici ai hook :

http://www.youtube.com/watch?v=R_Vh9-ExpKo

De la 0:52. Cand vrei sa faci hook, asezi cotul cat mai in dreapta, ca sa-ti faci spatiu de miscare ( in hook misti cotul vreo 5 cm pe diagonala, ca o miscare de "Tararare", il tarasti dupa tine )

| Stangaciu explică (pentru Cosmin86):

Waw ce diferit e de ce fac eu stilul top roll e bun bun am sa-l incerc mereu. Multumesc!

| Stangaciu explică (pentru Cosmin86):

Am inteles dar daca fac hook astia cu care fac se oftica si zic ca n-am voi etc e mai bine stilul top roll. Iti multumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stangaciu):

Oho, ai voie si multe multe altele.

Spre exemplu nu i-ai sucit nimanui degetele, nu? Cum sa tragi din spate sau din mana, daca ai degetele sucite peste cap? :D

Si ai voie.

www.bratdefier.ro -> acolo ai regulamentul, ai voie o gramada de lucruri sa faci :)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stangaciu):

Uie alta tehnica interesanta : PUSH ( sau presa ) :

https://www.youtube.com/watch?v=MWSIDCQjoEQ

Aici eram la antrenament, 1 ora am exersat tehnica asta cu cineva mai tare ca mine.

Asta e cel mai bun antrenament ( si mai bun e la un club de skandenberg, sa faci cu mai multi oameni ), in Bucuresti sunt vreo 5 asemenea cluburi.

| Stangaciu explică (pentru Cosmin86):

Tehnica asta e bestiala am sa o incerc azi! Multumesc!

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. sa inveti sa-l scrii, se scrie "skandenberg"

2. sa te duci la un club de skandenberg si sa te antrenezi cu oameni, nimic nu se compara cu un asemenea antrenament.

Restul ( cu greutati, etc. ) sunt apa de ploaie.

| Stangaciu explică (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru corectie. Voi fi mai atent pe viitor!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stangaciu):

Ma, eu fac skandenberg competitional de peste 1 an de zile... si ce ai ales tu ca fiind "castigator" e apa de ploaie, trust me happy

O sa vezi singur diferenta la primul concurs big grin