| millar a întrebat:

corpul meu are forma de para si sunt plinuta si vreau sa slabesc. Daca fac exercitii acasa cardio sau aerobic, e mai bine? Care ajuta mai mult sa slabesc in zona coapselor, alerg in fiecare zi, si mai fac si genoflexiuni 10-20.
Sau mai bine sa le combin: o zi aerobic, o zi cardio?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie combinat o dieta alimentara si exercitii binentels.
Genoflexiunile nu sunt chiar cele mai nimerite exercitii pentru solduri!
Ca sa slabesti si sa-ti modelezi picioarele si soldurile trebuie sa acorzi seriozitate exercitiilor, cel mai indicat in cazul tau este bicicleta eliptica, sau ergo bicicleta unde "alergi" pe ea 1 ora pe zi.
In caz de nu ai bicicleta, coarda ar fi solutia nr.2 si anume cate 200 de sarituri fara intrerupere, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
Portiile de mancare se reduc la jumatate, se elimina dulciurile, paine si orice cereale, sau produse cu faina!
Sucurile si bauturile alcoolice sunt interzise de asemenea.

| millar explică (pentru Violleta2022):

Nu am bicicleta, mananc mai sanatos si am eliminat scurcurile painea etc, voiam sa stiu daca fac exercitii cardio ma ajuta sa slabesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru millar):

Nu-i nimic o coarda se poate face si dintr-o sfoara, costa si foarte putin si arzi calorii foarte multe!
Sau alergatul, care nu costa nimic si este foarte indicat in situatia ta!
In orice caz, fapotul ca nu ai slabit nici un gram imi spune clar ca ceea ce ai facut pana aucm a fost gresit, iar in alt mesaj spuneai ceva de 10-20 genoflexiuni, pe care eu te sfatuiesc sa nu le faci, pentru ca trebbuie s afaci catvea sute, dar nu ajuta la slabit coapse, ajuta la intarit muschii de la genunchi in jos si atat.

| Șarpe11 a răspuns:

Îți recomand programul meu de slăbit care a dat roade după 4 zile.

1. Încearcă să ți și o dietă pe lângă sport, dacă vrei să reușești mai repede. Uite, eu de exemplu, mi-am scos din alimentație sucurile, prăjelile, Fast-food-urile, dulciurile.
2. Mănâncă cu 30 minute înainte sa te apuci de sport, un fruct, un măr de preferat.
3. Acum să îți spun și programul meu de sport, în fiecare zi între orele 15-17 fac următoarele exerciții :

- Bicicleta staționară ( sau cum s-o mai numii) la inceput făceam c-am 30 minute, acum am inceput sa fac undeva la 45-60 minute.
- Bandă de alergare, fac undeva la 10-30 minute.
- Flotări făceam la inceput cate 30 pe zi, serii de câte 10 flotări cu o pauză de 30 secunde între fiecare serie. Acum fac cate 50-60
- Genoflexiuni tot așa, cate 30 la inceput tot cu aceeași pauza între serii.
- Abdomene la fel, contează foarte mult pauza intre serii.

Cu acest program am reușit sa slăbesc 3 kg in 4 zile.