| MassEffect a întrebat:

de ieri am inceput sa in regim pentru a elimina stratul adipos de pe muschii, intrebare mea este daca nu cumva avand o alimentatie slaba in calori nu risc sa ard si masa musculara nu numai tesut adipos? Daca da ce ar trebui sa fac sa ard numai grasimia?

5 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

2,2 - 2, 5g proteina pe kg-corp/zi
Creatina (max 5g) inainte de antrenament pentru hidratare, aminoacizi in timpul antrenamentului, glutamina dupa antrenament si omega 3, 6 seara
cat mai multa proteina din zer si amino daca se poate

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpaNu88):

Nu ti se pare mai ok ca doza de 5 gr sa fie impartita : 3 gr inainte de antr si 2 grame in shake-ul post antrenament? Just asking happy

Si nu cred ca imi mai comand noul cell-tech, am vazut o gramada de review-uri proaste despre el.

| SpaNu88 a răspuns (pentru Cosmin86):

3g prea putin, iar dupa antrenament cele 2g sunt irelevante. de aceea am zis sa foloseasca glutamina dupa, ajuta si ea la hidratare intr-o oarecare masura.
5g este o cantitate destul de decenta, zic eu. daca mai foloseste si dupa posibil sa dea o retentie nedorita.

| Q69 a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa faci definire?
in primul rand nu se face iarna definire
in perioada de iarna organismul are nevoie de grasime pentru a se proteja
definirea in mod normal si clasic se face din februarie-martie
doar cei ce sunt in concursuri fac definire in functie de concurs nu de anotimp

| Cosmin86 a răspuns:

Daca e bogata in proteine nu dai jos si masa musculara. Si nu trebuie sa fie foarte slaba in calorii, cam 1500-1800 de kcal trebuie sa ai pe zi, e suficient sa slabesti.