| Annnonima a întrebat:

Buna,TPU! De o vreme incoace ma macina ceva. Stiu sa fac sfoara de vreo 8 luni, am 16 ani si am invatat sa o fac chiar și la varsta asta. Problema e ca o fac o dată la două zile și mi-e teama ca daca intr-o zi nu îmi mai fac antrenamentul nu o voi mai putea face. Deci... daca nu o mai fac atat de des este posibil sa reapara acele dureri de la început sau sa nu o mai pot face? M-ati ajuta mult cu un sfat happy

2 răspunsuri:
| iancudragosandrei a răspuns:

Cred ca problema va aparea daca nu vei face asta ani de zile dar daca o faci odata la doua zile nu are cum sa nu o mai poti face. E vorba de muschi si cat lucrezi cu ei. Din moment ce lucrezi cu ei nu va fi o problema. Repet, doar daca te opresti din facut poate pentru ceva ani si dupa incerci o sa fie mai greu. Succes!

| TheAndi22 a răspuns:

Pai din cate situ dupa un anumit timp in care nu practici exercitii fizice, vei deveni mai putin mobila. Este recomandat daca doresti sa-ti pastrezi abilitatile sa faci exercitii fizice in fiecare zi. Mai mult ca sigur ca daca nu mai exersezi zilnic sau la doua zile, pentru o perioada mai mare de timp, nu vei mai fi la fel de elastica si va trebui sa reincepi antrenamentele. happy