| andreipro54 a întrebat:

Buna, TPU, m-am apucat de sala acum fix 2 saptamani, aveam 114.5 kg, iar acum am 109.5, insa pe mine nu se vede nimic si ma enerveaza deja, stiti de ce sau ce trebuie sa fac sau cand o sa inceapa sa se vada pe mine? Mananc maxim 1500 calorii zilnic, fac pauza sambata si duminica si ard 800 sau 1000, depjnde de stare. Astept sfaturi!

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Atunci documentează-te de pe net. Părerea mea e ca rata de slăbire de 2.5 kg /săptămână e relativ OK, deci faci bine ce faci, dar trebuie să ai răbdare. Un nutriționist probabil ar spune să o iei treptat, 0.5kg, apoi 1 kg, max 1.5 kg pe săptămână, și ajungi la 2. Și păstrează constanță in sport și dietă. Caută diete pentru grupa ta de vârstă. Oricum, unele chestii sunt generale. Renunță la pâine, paste, orez, și alte făinoase, sau maxim o felie de pâine pe zi, și treci pe legume, mai ales că e vară și găsești. Fructe cu măsură, că unele au zahăr ca la balamuc, cum ar fi struguri, piersici, etc. Iar ca să vezi dacă slăbești, nu te uita în oglindă, fă-ți poză săptămânal și compară pozele. De la zi la zi e foarte greu să distingi.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E mai important deficitul caloric decât sportul, adică baga 1200 de cal pe zi și arde 300, sportul prelungit duce la foamete puternica, plus tu nu vrei sa arzi, tu vrei sa fii pe minus, sportul e foarte dar dacă nu consumi puțin degeaba

| andreipro54 explică (pentru RAY):

Nu cred ca ai dreptate

| MihaiSpeedster a răspuns:

Meștere, o sa se vadă după vreo 6 luni. Până atunci ai de ars grăsimi.
Câți ani ai?

| MihaiSpeedster a răspuns:

La 17 ani 109 kg e mult, probabil ești durduliu bine. Sau poate ai 2 m, nu știu, dar greutatea e mare si in 2 săptămâni nu se vede. Fă mult cardio, nu te axa pe forță. Fă baschet, înot, ceva la care să alergi, un sport aerob. Poți și greutăți dar nu te suprasolicita. Nu împinge ca nebunu’ 100 kg, că îi vezi pe alții. Decât 3 repetiții cu 100kg, mai bine 30 de repetiții cu 35 kg. Făcute corect îți exersează și definesc bine mușchii pe care îi întrebuințezi. Mă rog, poate 100 kg e exagerat, dar înțelegi ideea. În plus, greutatea mare crează o compresie a încheieturilor și oaselor, care afectează creșterea.
Nutriția e și mai importantă. Probabil că știi teoria cu farfuria în 3 culori. Fibră (legume), proteine (carne) și carbohidrați (făinoase, orez, fasole, linte, cartofi). Caută pe net proporțiile. Proteinele sunt de bază, dacă vrei corp redefinit.

| andreipro54 explică (pentru MihaiSpeedster):

Am 1 81, da stiu, sunt foarte gras pentru varsta si inaltimea mea, de asta vreau si sa slabesc. Am slabit xam 5 kg insa nu se vede pe mine, am avut 115, fac doar banda de alergat sj mananc cam 1500 maxim calorii pe zi, e ok?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru andreipro54):

Teoretic e OK, dar ai ales 1500 oarecum după ureche. Așa ai citit, sau auzit pe alții. Nu e greșit, dar trebuie să planifici bine procesul. Dacă vrei să faci o chestie deșteaptă, mergi la un nutriționist bun, să îți măsoare metabolismul de bază. Îți verifică și alte chestii, gen masa musculară, grăsimea, poate analize de sânge. Te pune să stai întins, cu o mască pe față, și măsoară dioxidul de carbon expirat. Așa vezi câte calorii consumi zilnic doar ca să supraviețuiești. Poate metabolismul tău de bază e 2300, te infometezi cu 1500, ajungi la un punct la care nu mai suporți, te pui pe halit și te îngrași mai mult decât erai înainte…
Apoi te pune pe o bandă de alergat, îți monitorizează din nou dioxidul de carbon expirat, plus ritmul cardiac. Viteza va crește progresiv, până când nu mai poți. Îți va da un tabel, cu zonele de ritm cardiac la care arzi cel mai bine caloriile. Eu de ex am între 100 și 120 bpm, probabil ca la majoritatea oamenilor. Apoi îți face și o structură de alimentație, și atunci te pui pe treabă. Te duci pe bandă și alergi la viteza la care pulsul e in zona in care ai ardere maximă, mănânci corect, și în 6 luni vei fi alt om. Ce spun eu probabil te va costa niște bani, dar dacă părinții nu te ajută, caută pe net informații despre nutriție corectă la vârsta ta și exerciții recomandate.

| andreipro54 explică (pentru MihaiSpeedster):

Nu au parintii atatia bani sa dea la nutritionist, plus ca doar mama se ocupa de mine...

| andreipro54 explică (pentru MihaiSpeedster):

Mulțumesc frumos, insa mananc ceea ce mancam si inainte in afara de sucuri, dulciuri, cipsuri, fast food, mananc mancare normala(cartofi la cuptor, piept de pui, omleta) insa in cantitati mici, cat sa ma satur si sa nu mi mai fie foame, insa mi se face foame seara, noaptea dar nu mai mananc

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru andreipro54):

Când simți foame seara bea o sticlă de apă minerală, sau bea un ceai (fără cofeină).

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru andreipro54):

Atunci documentează-te de pe net. Părerea mea e ca rata de slăbire de 2.5 kg /săptămână e relativ OK, deci faci bine ce faci, dar trebuie să ai răbdare. Un nutriționist probabil ar spune să o iei treptat, 0.5kg, apoi 1 kg, max 1.5 kg pe săptămână, și ajungi la 2. Și păstrează constanță in sport și dietă. Caută diete pentru grupa ta de vârstă. Oricum, unele chestii sunt generale. Renunță la pâine, paste, orez, și alte făinoase, sau maxim o felie de pâine pe zi, și treci pe legume, mai ales că e vară și găsești. Fructe cu măsură, că unele au zahăr ca la balamuc, cum ar fi struguri, piersici, etc. Iar ca să vezi dacă slăbești, nu te uita în oglindă, fă-ți poză săptămânal și compară pozele. De la zi la zi e foarte greu să distingi.

| StripperRaoul a răspuns:

happy mai baga

Răspuns utilizator avertizat