| carbit10 a întrebat:

Buna vreau sa incep sa iau creatina eu am 17 ani vreau sa-mi spuneti si mie daca e buna si daca are ceva efecte adverse mentionez fac sala de 7 luni

Răspuns Câştigător
| HoriaToma a răspuns:

Salut.Nu,nu este nicio problema daca iei creatina.Nu dauneaza deloc si iau si eu de vreo 6 luni si m-am dezvoltat foarte bine! este totul ok si mie unul, nu mi-au aparut reactii adverse!

5 răspunsuri:
| Marius1985 a răspuns:

Uite aici mai multe informatii: http://steroizi.ro/articole/totul_despre_creatina.php cel mai bine este sa te informezi singur atunci cand e vorba de corpul si sanatatea ta.

| johnnyMe a răspuns:

Efecte adverese bineinteles ca are... mai ales pentru rinichi, ficat, inima!
Creatina e buna pentru puterea pe care ti-o da.Iti pune sangele in miscare si te umflii de la ea dar daca nu o sa mai ei ai sa vezi subit ca ti se reduc formele!
Esti tanar si inca in crestere; ai probleme cu obositul si puterea? Atunci trebuie sa urmezi fiecare pas si ai sa iti dezvolti muschiul cum trebuie!
Am un prieten a facut sala 2 ani dar lua proteina, amino, creatina, power horse etc... s-a lasat de vreo 3 luni si acum e un uscat!
Sa muncesti atat sa te faci si apoi sa vezi ca te usuci daca te lasi nu e bine!
In plus ai grija ce substante iei sa nu intrii in depresii etc
Acest sport e pentru a avea un corp frumos si sanatos si toate aceste substante nu fac decat sa te faci ca un pui de la avicola!winking

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru johnnyMe):

Tu esti unul din aceia care baga suplimentele si steroizi in aceiasi oala, nu? Si in legatura cu creatina, poate avea efecte adverse daca nu te hidratezi destul s-au daca ai probleme cu rinichi, in caz contrar nu ai ce sa patesti de la ea.

| johnnyMe a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Eu vorbeam din propria experienta si nu vorbesc de creatina fabricata la chinezi si de muscle tech, maximuscle, usn etc!
Daca faci sport trebuie sa mananci bine nu ai sa te hranesti cu salate... carnea nu trebuie sa lipseasca din meniu ca sa iti faci necesarul de proteina zilnica!
Doar ca aceea carne contine creatina iar asta nu face decat sa iti dea o problema : controlul dozei zilnice de creatina astfel incat in timp sa nu ai probleme!
Acum revenind : cum as putea eu sa ii spun unui copil de 17 ani care are 7 luni de sala, ca e buna pentru el?
Cum o sa isi calculese el doza zilnica de creatina astfel incat sa nu aiba probleme?
Eu unul prefer sa fiu mai rezervat si sa ii spun sa nu isi ia cine stie ce creatina facuta pe vapor.winking

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru johnnyMe):

Ok acum am inteles ce vrei sa spui!