| Rauuul a întrebat:

Ma numesc Raul si am 15 ani si sunt foarte interesat de sportul cu greutati, fitness sau culturism.Eu nu am posibilitatea sa imi iau proteine sau creatina din magazine si am auzit ca nu sunt nici foarte sanatoase pentru copiii de varsta mea. Vreau sa incerc sa mananc ou crud pentru dezvoltarea muschiilor.Eu m-am gandit sa mananc un ou crud inainte de antrenament si un ou dupa antrenament.Sunt curios daca o sa functioneze, adica o sa imi mareasca muschii mai tare? As vrea sfatul unui profesionist.Mentionez ca nu am nici posibilitatea sa ma duc la sala de forta dar am acasa cate ceva accesorii. Daca puteti imi ziceti va rog si un program de antrenament potrivit pentru varsta mea? Mentionez ca am o haltera de 15 kg, o gantera de 10 kg reglabila si un extensor.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Lasa oul crud. daca vrei ceva util dupa antrenament mananca 6 albusuri la 2 galbenusuri (albusul e proteina, si cam 6 albusuri ar veni pe la 30g proteina, galbenusul creste colesterolul si nu e foarte bun in cantitati mai mari). ti-ar mai trebui o gantera sa ai 2.
creatina daca vrei sa iei -> carne de vita.

| S0nofS4tana a răspuns (pentru JohnnyBi):

Buna faza cu ganteralaughing)

| JohnnyBi a răspuns (pentru S0nofS4tana):

Nu era o gluma. cu 2 gantere poti face piept, cand cu una nu. umeri la fel, iti trebuiesc 2 si tot asa.

| S0nofS4tana a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da dar totusi mi se pare ciudat sa ai doar o gantera de unde cumperi in magazine doar o gantera ce-a facut cu cealalta a scapat-o in lac?laughing

| SpaNu88 a răspuns:

La 15 ani crestea masei musculare este aproape nula, iar faza cu oul crud nu este cea mai buna sulutie deoarece risti sa te imbolnavesti. de la salmonella pana la hepatita. bafta

| PTMLucian a răspuns:

Nu manca oua crude poti sa te imbolnavesti grav, ele nu te ajuta deloc la cresterea muschilor