| mysmile a întrebat:

Buna ziua sunt baiat, am 18 ani,1, 76 si 63kg si am inceput sa fac sala,prima data,si am cumparat si proteine(recomandate de cineva priceput in domeniu).E bine sa iau o portie intre mese si una dupa antrenament? Si vreau sa iau doar timp de o luna dupa sa continui sala pana incepe scoala,daca ma las dupa si continui cu exercitii banale acasa :abdomene,flatari,gantere, voi pierde din masa musculara?(ce voi avea se va transforma in grasime?) va rog un raspuns de la cineva priceput in domeniu:-s

16 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Scuze pentru interventie...dar si eu sunt interesat de domeniu in special de ce proteine ti-a prescris acel cineva priceput in domeniu.
Imi poti spune te rog? big grin

Si in legatura cu problema ta, de ce nu vorbesti cu aceasta persoana, daca cunoaste aceste aspecte va sti sa te ajute cu siguranta.

| Magnifico a răspuns:

P.S: Chiar azi citeam despre creatina si despre steroizi.
La steroizi e problema cu masa musculara transformata in grasime, la creatina decoamdata am vazut ca nimeni nu a gasit efecte adverse.
Am gasit si sfaturi despre cum se iau aceste proteine, etc.

http://www.linkmania.ro/......tra/page-2

| Cosmin86 a răspuns:

1. fa sala + suplimente 3-4 ani, ce DRACU sa faci in 3 luni?

2. "exercitii banale acasa" = o sa pierzi toti muschii cu prostia aia, nici macar pentru mentinere nu sunt bune exercitiile alea

Apuca-te de sah

Răspuns utilizator avertizat
| mCamii22 a răspuns:

Depinde ce proteine iei. de aia te intreb ca sunt mai multe feluri de proteine, unele care te ajuta si altele nu.

| mCamii22 a răspuns:

Ma baieti..sincer va spun nu luati steroizi. sincer sunt cea mai mare prostie. ganditi'va putin...acum bun, trageti de fiare..si mergeti la sala si asa mai departe; dar peste 3-4 ani, oare o sa ma mai mergeti? o sa faceti asta toata viata? va zic eu ca nu. dupa ce nu mai "trageti la fiare" o sa vi se lase asa zisi "muschi" si o sa va curga pur si simplu pielea.
nu va prostiti sa luati din auzite sau ca a-ti citit pe internet.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mCamii22):

1. cine vorbea de steroizi? era vorba de PROTEINE ( de care consumi si tu zilnic )

2. ti s-a lasat tie creierul de prea multa prostie, e IMPOSIBIL ANATOMIC sa se "lase muschii" si sa "curga pielea", ce spui tu se intampla de la GRASIME

Uita-te in jurul tau, sunt DESTUI cu pielea lasata, care nu au luat nimic ( nici macar nu au facut sala ), din cauza grasimii.

Nu ai citit o carte de nutritie si anatomie in viata ta, nu?

| mCamii22 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dragule....eu stiu ce vb'esc si ma refeream la ce a spus Magnifico.
Crede'ma ca am citit carti de nutritie si ma ocup cu asa ceva. Nu cred ca e cazul sa ataci o persoana daca nu esti de acord cu ea. Inainte sa incepi cu acuzatii si faze : " ti s-a lasat tie creierul de prea multa prosite" uita-te putin la tine si citeste si celelalte comentarii sa vezi o legatura intre ele. Nu cred ca am dat nimanui in cap ca am zis parerea mea. Nu cred ca am pus pistolul la tampla ca am spus ca steroizii sunt cea mai mare prostie inventata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mCamii22):

De ce tot insisti de steroizi?

Daca eu o sa discut cu tine despre coca-cola tu o sa insisti despre whisky?

E chiar asa de greu sa ramai PE TOPIC?

UNDE apare cuvantul "steroizi" IN INTREBARE? ( scriu cu litere mari ca poate asa vezi )

| mCamii22 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu insist cu steroizii...ti'am spus doar de ce am scris de ei. daca tu nu intelegi nu e vina mea ca esti ingust la minte. si nu inteleg ce te'a deranjat in ce am scris. am scris cumva de tine? nu cred! deci te rog frumos sa iti vezi de ale tale. fara a'i ataca pe altii.winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru mCamii22):

Ok, pe scurt
ai afirmat "dupa ce nu mai "trageti la fiare" o sa vi se lase asa zisi "muschi" si o sa va curga pur si simplu pielea"

Poti sa-mi arati UN SINGUR articol stiintific care sa sustina aberatia asta?

Dar articol stiintific ( de preferat sa fie publicat intr-o revista de specialitate ), nu o postare pe un forum

| MassEffect a răspuns (pentru mCamii22):

Frate daca nu te pricepi de ce dracu raspunzi,baiatul a spus proteine nu STEROIZI sunt doua lucruri complet diferite. Proteine mananci si tu in fiecare zi din care, lapte, oua, suplimentele nu sunt altceva decat mancare, proteina nu e creata in laborator pentru ca nu se poate daca s-ar putea sar rezolva problema foametei.Asa ca lasate de raspuns la categoria sport ca esti pe langa.

| mCamii22 a răspuns (pentru MassEffect):

Ma...dar voi chiar nu intelegeti? stiu ce sunt proteinele si stiu ce sunt steroizii. MA OCUP CU ASA CEVA! ei i'am zis la magnifico de steroizi.e fix parerea mea si stiu ce am vazut si ce am invatat. nu am dat nimanui in cap! eu nu i'am zis biatului ce sa faca..nu cred ca am facut un lucru asa de rau ca am zis ce stiu.

| EduardMarius a răspuns:

E bine sa iei intre mese si dupa antrenament. Trebuie sa ai 5 mese pe zi. Nu o sa scazi in masa daca faci aceleasi exercitii ca la sala. CU cateva gantere cred ca te vei descurca dar daca vezi ca incepi sa te ingrasi, alearga si ai grija la ce mananci. Ce tip somatic esti?

| BogdaN1980 a răspuns:

Eu iti recomand sa respecti regulile de pe produsul achizitionat de catre tine. Funda? happy