| Preda_Sorin_1997 a întrebat:

Cate flotari sa fac pe zi sa imi maresc forta?
Cate abdomene si ce fel de abdomene sa fac a-mi forma patratele?
Daca se poate si timpul in care mi-as forma patratele vizibile?
In cat timp observ diferenta la flotari?
P.S: am 15 ani ( daca conteaza )

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Greutati cat sa nu poti peste 5 repetari.

POTI peste 5 repetari, maresti greutatea.

13 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu formezi nimic doar cu abdomene. vei face patratele sub stratul de grasime. pentru forta iti trebuie repetari putine la greutati foarte mari. deci ori faci flotari cu tatal tau in spate, ori nu faci forta. cresti decat rezistenta, nu si forta. ma rog, cel putin nu direct. adica vei face tu 200 de flotari pana reusesti sa faci 10 cu greutate in spate. acelasi principiu la impins la piept cu bara. faci cu 40 kg 20 de repetari, cu 70 maxim 6. si daca o tii tot asa foarte greu vei ajunge cu 70 sa faci 20 de repetari. dar daca faci 1-3 repetari cu 85-90 kg, vei creste la 70 kg 20 repetari mult mai repede. asta + trecand peste plafonarea greutatii.

| Preda_Sorin_1997 explică (pentru JohnnyBi):

Si aceste repetari cum se fac?
Si atunci cum imi formez patratele?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Preda_Sorin_1997):

Cum se fac? ca orice repetare doar cu greutate. daca nu ai discuri baga un ghiozdan plin de ceva greu cu 1 conditie. sa fie echilibrat (sa nu traga o mana mai greu ca cealalta) ca o sa ai probleme la coloana (o sa te doara spatele, alte probleme de gen). ori ridica picioarele la un nivel mai ridicat decat cel al corpului (pui picioarele pe o masa de ex). si patratelele le faci din abdomene, dar ca sa se vada trebuie indice de grasime cum zice Cosmin. foarte mic (nu neaparat 10%). ala il faci din exercitii cardio (alergat, inot, sarit coarda, etc)

| Cristi19 a răspuns:

Incepi cu seri de cate 10 si pe masura ce nu mai simti nimic, adica nu te mai obosesc de loc mareste numarul sa adauga greutati

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cristi19):

Forta cu flotari?

patratele cu abdomene?

apucati-va de sah amandoi, astea sunt antrenamente de COPII MICI SI PAMPALAI

| Preda_Sorin_1997 explică (pentru Cosmin86):

Bine daca tu zici.zi-mi tu cum sa imi formez patratele si sa imi maresc forta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Preda_Sorin_1997):

Nu poti ambele in acelasti timp.

ca sa-ti formezi patratelele trebuie sa scazi indicele de grasime sub 10 %. cand faci asta, pierzi din forta.

cand faci forta, e invers, pierzi patratelele.

depinde de tine ce vrei.

| Preda_Sorin_1997 explică (pentru Cosmin86):

Sa zicem ca imi maresc forta ce trebuie sa fac?
Si invers sa zicem ca imi maresc abdomenu ce trebuie sa fac?

| Preda_Sorin_1997 explică (pentru Cosmin86):

Si pentru patratele fac cum a zis johnnybi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Preda_Sorin_1997):

Da, dar dupa 1-2 ani de masa musculara, acum e prea devreme, o sa devii un slabanog cu patratele de o sa-ti fie rusine sa-ti dai tricoul jos

| Preda_Sorin_1997 explică (pentru Cosmin86):

Si cate ore pe zi sa lucrez?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Preda_Sorin_1997):

Dupa tot ce ti-am explicat, tot ai ramas la prostia "pe zi"?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Preda_Sorin_1997):

Greutati cat sa nu poti peste 5 repetari.

POTI peste 5 repetari, maresti greutatea.

| Cosmin86 a răspuns:

Alt copil mic si firav care isi da cu parerea

vai de capul meu, daca nu stii NIMIC despre sport, nu mai comenta