| maradona10 a întrebat:

Ce ar trebui sa mananc pentru. a depune o structura de muschi. sunt slab am 65 kg si 1.75 m. ajutati-ma cu orice si cu exercitii si masa,,,,

14 răspunsuri:
| aLeXaNdru145 a răspuns:

Pai sa ai 5-6 mese pe zi,care sa contina proteine,carbohidrati, etc.

| GigiMenta a răspuns:

Mananca salate, nu manca prajeala fa exercitii in fiecare zi : Flotari, incepi si tu cu 10-15 apoi urci pana la 20-30, genoflexiuni la fel, abdomen la fel si alergi vreun kilometru pe zi timp de o saptamana apoi incepi sa adaugi cate un km pe zi happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru GigiMenta):

Tu cu salate si exercitii in fiecare zi vrei sa puna muschi?

apuca-te de sah

| GigiMenta a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand, nu ai altceva mai bun de facut decat sa comentezi la raspunsurile mele? Si in al doilea rand tu cum crezi ca fac eu? De ce I-as mai fi spus daca eu nu as fi facut la fel? happy macar abtine-te decat sa te faci de ras pe viitor

| Cosmin86 a răspuns (pentru GigiMenta):

Muschii se fac din proteine ( carne, peste, branza, oua, lactate ), nu din salate.

Si tot din experienta vorbesc si eu, am pus muschi seriosi cand am marit la 4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa ( aveam o periaoda cand mancam aproape 1 kg de carne zilnic, atunci am progresat cel mai mult )

documenteaza-te despre anatomia muschilor

| GigiMenta a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu nu pricepi? El trebuie sa mai si slabeasca. Cum slabeste cu carne si grasimi? Esti jalnic

| Cosmin86 a răspuns (pentru GigiMenta):

1. unde am zis eu "grasimi"?
2. se slabeste foarte ok cu carne ( vezi spre ex. dieta dukan, consumand carne si alte proteine slabesti )

http://www.getfit.ro/......abire.html

Carnea e prima

| GigiMenta a răspuns (pentru Cosmin86):

Depinde si de organismal baiatului "geniule"
Sunt unele personae care se ingrasa de la orice si alte personae care nu se ingrasa oricat ar manca happy. Case closed

| Cosmin86 a răspuns (pentru GigiMenta):

In loc sa citesti si sa te documentezi dai "case closed".

Macar termina cu aberatii de copii mici de genul "muschi cu salate".

O zi buna

| johnstone a răspuns (pentru GigiMenta):

Exista doua efecte termogenice. Primul este al mancarii si al doilea este al exercitiilor. In alta ordine de idei: cu cat mananci mai des cu atat slabesti. Daca mananci proteic la fiecare masa, corpul va consuma extracalorii pentru a digera mancarea. Deci slabesti manancand carne. Este ceva cu doua taisuri. Slabesti grasime si pui masa musculara daca o faci corect. Grasimea nu se metabolizeaza in lipsa carbohidratilor deci intr-o dieta bazata pe proteine si grasimi nu prea te poti ingrasa. In 3 zile de alimentatie strict axata pe proteine si grasimi corpul va intra in stare de cetoza si se va reorienta catre cea mai apropiata forma de energie: grasimea. Carbohidratii si grasimea reprezinta surse de energia, proteina este blocul constructor al corpului. Elimina carbohidratii sau mentine-i intr-un prag sub 30g/zi si astfel corpul va folosii drept combustibil principal grasimea.

| Marwell a răspuns:

Deci pentru masa muscluara trebuie saci exercitii si ca alimente de baza sa ai proteinele, ele sunt caramizile din ce se alcatuiesc muschii, citeste aici ce sunt si unde gasesti proteinele:
http://fit4sport.wordpress.com/ce-sunt/proteinele/

| rhino50 a răspuns:

Http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
Gasesti acolo orice ai nevoie.
(Si app acasa nu pui masa musculara)

| johnstone a răspuns:

In primul rand trebuie sa descoperi care este metabolismul tau bazal. In functie de tipul somatic poti sa "te joci" cu carbohidratii in dieta ta. Trebuie sa mergi pe un minimum de 2g de proteina / kg. Asta inseamna 130g de proteina / zi. Acest flux trebuie sa fie CONSTANT! 130g / zi fara exceptie. Organismul tau proceseaza 35g / 3 ore deci planifica inteligent mesele. Poti sa mergi pe 3 mese normale + 2 din concentrat. Concetratul il alegi in functie de rata metabolica. Se poate sa ai nevoie de un concentrat cu mai multi sau mai putini carbohidrati. Iti recomanda sa incerci un concentrat cu un ratio 1:1 carbohidrati si proteine. Sa identifici metabolismul de baza, este sa mananci constant peste 2000 de calorii si sa monitorizezi greutatea. Dupa aceea incepi sa ajustezi in functie de rezultat. Nu te-ai ingrasat, mananci mai mult cu 300 calorii, te-ai ingrasat, reduci sau mentii aportul caloric. O sa identifici doar prin mai multe incercari. Stimuleaza mult partea anabolica ( sunt hormonii de crestere): dormi cel putin 8 ore, evita contactul sexual cu 5 ore inainte si dupa antrenament, foloseste doar proteina din cele mai bune surse (piept pui, carne vita, piept curcan, oua), tine antrenamentele intr-un maxim de 60 minute.

| MaCheamaGogaie a răspuns:

Mananca carne de vita, oua, iaurt, paste, migdale si bea minim 2 litri de apa pe zi.De preferat sa lasi sucurile si prajeala(nu mai vorbim de fast food). Apucate si de un sport cum ar fi inotul