| 7Azaky a întrebat:

Ce grupe musculare ar trebui evitate in acelasi antrenament?
(gen piept cu triceps si biceps e ok?)
Vreau un raspuns cat mai complex daca se poate!

3 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Poti face piept atat cu biceps cat si cu triceps, doar brate sau doar piept. Nu exista reguli clare in privinta asta, sunt destui adepti a fiecarui sistem, fiecare cu convingerile lui.
Pieptul si umerii nu se lucreaza in aceeasi zi sau in zile apropiate, picioarele se lucreaza de obicei separat, in rest vezi ce merge mai bine pentru tine.

| Time4workout a răspuns:

Sunt cateva perechi de grupe care se intercaleaza. Triceps-piept la exercitiile de impins (inclinat, declinat, culcat). Biceps-spate aici doar cu conditia daca faci tractiuni sau folosesti halcometrul dar aici nu exista asa mare risc de supraantrenament ca si in cazul grupelor piept-triceps. Sunt mai multe enigme aici care cuprind si alimentatia cat si refacerea. Multi se feresc sa lucreze aceste grupe impreuna sau la un interval scurt una de cealalta ( azi piept, maine triceps).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Time4workout):

Eu lucrez piept-umeri-triceps la aceelasi antrenament si merge brici big grin