| Deriol a întrebat:

Ce sa fac sa fiu mai activ? In ultima vreme nu prea mai am chef sa fac nimic, ma doare capul, ma simt ametit, nici la antrenamente nu-mi mai vine sa merg( fac atletism) deoarece ma simt mereu foarte obosit. Ce-as putea sa fac, ce e cu mine?

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce mananci?

| Deriol explică (pentru Cosmin86):

Am 4 mese pe zi, 2 pana in ora 1 si 2 dupa ora 5 ca altfel n-am cum, dimineata la prima masa mananc de obicei omleta din 4 albusuri 2 galbenusuri sau 2 oua, paine de secara si 100g de cascaval sau branza, la a doua masa mananc de obicei carne de pui cu orez/cartofi si salata sau rasol de vita, la a 3-a masa de la ora 17:30 mananc branza de vaca 200g sau linte/fasole tot 200g+ 100g de ciocolata sau biscuiti.
A 4-a masa poate fi ori pulpe de pui cu mazare, ori piept de pui fiert.
Totusi sunt zile in care mananc doar o masa dimineata.
Beau 2l de apa minim pe zi si consum dulciuri intre mese sau alune/nuci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deriol):

Mai redu din carne si adauga si alte surse de proteine, chiar 2-3 zile / sapt ar trebui sa fie complet fara carne.

Adauga si 2 mese din fructe, fructele iti dau energie ( + ca au enzime, care ajuta la absorbtia proteinelor ).

In rest pare ok, probabil e de la stres. Du-te 3 zile pe munte, o sa-ti revii.

| Deriol explică (pentru Cosmin86):

Nu pot fix acum sa merg la munte deoarece am niste examene de dat, probabil asta e si cauza stresului, fructe cred ca mananc vreo 2 mere pe zi, o sa incerc sa consum mai multe si variat, iar carne nu mananc chiar zilnic, de obicei inlocuiesc carnea cu cascaval sau leguminoase, dar doar atunci cand nu am, o sa incerc sa fac cum mi-ai zis.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deriol):

Ma rog, muntele era doar un exemplu, ideea e ca ar trebui sa iei o mini-vacanta sa te relaxezi. Ai putea chiar 1 saptamana sa nu faci niciun antrenament si sa mananci lejer ( multe fructe de sezon ) sa nu te preocupe proteinele, corpul are destule rezerve.

O pauza periodica o sa te incarce de energie si dupa cand te apuci o sa ai mai multa forta. Cel putin la mine asa functioneaza.

| Deriol explică (pentru Cosmin86):

Ok, o sa tin contbig grin

| Sofer a răspuns:

Cum stai cu odihna? dormi suficent?

| Deriol explică (pentru Sofer):

Eu zic ca dorm destul, ma culc la 12 si ma trezesc la 9, deci sunt 9 ore.

| Sofer a răspuns (pentru Deriol):

Ar trebuii sa fii odihnit daca dormi atata, eu ma culc la 11-12 ma trezesc la 7, cateodata devin foarte obosit dar imi trece dupa cateva zile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormi mai mult!
Mananca sanatos

| Deriol explică (pentru anonim_4396):

Mananc sanatos.
Sa dorm mai mult nu cred ca e nevoie, deja dorm 9 ore pe noapte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deriol):

Atunci ia energizante

| Deriol explică (pentru anonim_4396):

Cel mai prost raspuns, fara suparare.

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Deriol):

Incearca sa dormi 7-8 ore pe noapte. Si dormi de la ora 22:00. Revin-o cu un reply si zi-mi cum te simti. Inainte de culcare poti sa faci un dus. Dar ti-am zis nu mai mult de 7-8ore de somn.

| Voidwithin a răspuns:

Nu stiu asa patesc si eu cateodata am zile cand am chef de orice si zile cand nu as sta decat in pat la tv.
Poate chestia e pe plan psihologic, cine stie.

| adriandibosfcdb123 a răspuns:

Odihneste-te si mananca multe fructe si legume

| Ella138 a răspuns:

Asa am patit si eu. Trebuie sa te odihnesti, sa iei niste Aspirina, sa bei niste limonada si sa mananci ceva ( mie cand mi-a fost rau abia daca am mancat ceva ). Oricum sper sa-ti treaca repede