| Dicanho10 a întrebat:

Ce suplimente imi recomandati pentru sala de forta, eu iau acum PRO MASS si vitamine MEGA VIT + CREATINE. As dori niste sfaturi in privinta asta sau ce ar fi mai bun sa iau. Va multumesc

16 răspunsuri:
| OMarius a răspuns:

Se observa diferenta?

Muschii au nevoie de 3 gr de proteina pe zi. Iti poti face un shake din lapte, ou crud si banana pentru aroma sau capsuna. Bineinteles daca poti agreea aceasta compozitie.

| JohnnyBi a răspuns (pentru OMarius):

Ou crud = sansa la salmonela sau alte bolo
ou fiert = aceeasi nutrienti, fara sanse la vreo boala, si cu un gust oarecum bun.
in blender nu se simte diferenta ca vascozitate a shake-ului ce l-ai propus. as adauga si niste nuci macinate sau alune pentru gust mai ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OMarius):

Au nevoie de 2 gr / kg-corp, daca ai 80 de kg asta inseamna 160 de grame pe zi.

recomandat sa ai cam 30 de gr la fiecare din cele 6 mese zilnice.

cu 3 gr o sa ai maini mai firave decat miss venezuela

| Dicanho10 explică (pentru Cosmin86):

E bine ce iau eu? PRO MASS si vitamine MEGA VIT + CREATINE

| Dicanho10 explică (pentru JohnnyBi):

E bine ce iau eu? PRO MASS si vitamine MEGA VIT + CREATINE

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dicanho10):

Pai tu sa ne spui daca e bine, ce rezulate ai de la ele? Nu ai cum sa stii cat de bun e cu adevarat un supliment pana nu-l incerci 3 luni happy

Dar eu m-as orienta spre firmele de top ( dymatize, on, muscletech ) si as evita chestiile ieftine gen pro mass.

ce inaltime/greutate ai?

| Dicanho10 explică (pentru Cosmin86):

1,72 inaltime si 65 kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dicanho10):

Eu nu as mai lua pro mass ( sau alt tip de gainer ) si as schimba cu un concentrat proteic. In rest e ok, vitamine si creatina.

| Dicanho10 explică (pentru Cosmin86):

Ce fel de concentrat proteic?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dicanho10):

Nu concentrat proteic, la inceput il iei cam degeaba. ia un MRP (50-50 proteina-carbo) daca nu vrei sa mai cresti in greutate, dar concentrat proteic nu as lua, cel putin nu inca. daca ai mesele bine puse la punct, poti incerca, dar incepatorii (1zi -18 luni) eu zic mai bine ceva de crestere/mentinere, si pe urma izolate si altele, dar e parerea mea. eu in locul tau as lasa creatina, dar in rest e bine. sau inlocuieste creatina cu un preworkout bazat mai mult pe oxid nitric, sau daca te tine jack3d... faci treaba cu el, dar e periculos (daca s-a interzis in mai multe tari, iti dai seama ce e in cutia aia)

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Jack3d are substante aflate pe lista de doping happy

De ce sa ia 50-50 proteina-carbo la 1.72 si 65 kg? Eu cred ca isi poate lua carbohidratii lejer din mancare la greutatea lui si ar putea lua un whey gold sau dymatize elite whey ( ceva cu glutamina si enzime ).

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Eh, e pur si simplu parerea mea. jack3d ala e bun, faci treaba cu el, dar iti roade ficatul daca il iei mai mult de 5-6 saptamani fara 1 luna pauza. eu prefer mrp-urile decat izolatele. adica in loc de whey as lua amino lichizi, ca intra mai repede, nu mai trebuie sa stea corpul sa le digere. daca e sa iau un whey sau un concentrat proteic as lua milk & egg inainte de culcare happy. dar acum am facut artrita si sala mea 3 saptamani s-a dus crying. am zis in postul anterior ca daca are mesele bine puse la punct, poate incerca izolate sau concentrate happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu am zis ca nu e bun, am zis doar ca e periculos. oricum eu nu folosesc niciun fel de preworkout ( uneori creatina six star ).

de la ce ai facut artrita? vezi ca e periculoasa

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Am avut acu 6 ani o cazatura urata la sport si am avut clavicula fisurata, si se pare ca gipsul nu a facut mare diferenta. de atunci anual faceam fizioterapie la umar si nu am simtit niciodata ceva la el.dar de luni a inceput sa trosneasca la orice miscare...ma deranja doar la fluturari la piept si la impins la umeri. azi am fost la doctor si mi-a zis ca am artrita si trebuie sa ma las de sala pana fac un tratament + fizio din nou, si dupa sa vad daca ma mai lasa, oricum nu cred ca e ceva foarte serios, poate doar un inceput. dar nu-mi dau seama de la ce e ca stiu sa imi fac exercitiile corect, si stiind de problema niciodata nu am fortat

| Dicanho10 explică (pentru JohnnyBi):

Am nevoie de ajutatoare, dar nu ma gandesc sa iau orice fel de prostie care sa-mi dauneze. Am nevoie de produse bune de calitate in care ma pot baza si sa-mi fie bine mie ( corpului )

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dicanho10):

Crede-ma jack3d nu dauneaza daca il iei cum scrie pe cutie, daca il suporta corpul (la prima portie vezi daca da sau nu). si calitate este. asemanator no xplode de la bsn, dar de 3 ori mai concentrat, si cam 2/3 din pretul acestuia. o sa te ajute, te asigur, dar pentru mine e ca un drog...cand simt ca nu mai merge 1 portie am incercat 2, si e mult prea mult pentru mine 2 portii.dar faci treaba cu el nu gluma (am trecut de la 8 tractiuni la 14, si mariri mai la toate aparatele ori ca greutate ori numar de repetari pe serie). parerea mea e sa il incerci, daca nu suporta corpul il vinzi...