| VladuCristianCo a întrebat:

Ce suplimente recomandati pentru un începător 2-3 luni pentru a pune masa musculara si forta?

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Incearca sa consumi MANCARE cat mai multa si sanatoasa. Lasa suplimentele pentru mai incolo. Iei proteine cand nu iti atingi numarul zilnic (2g/kg corp). Vei arunca banii pe suplimente daca nu ai alimentatia pusa la punct. Iar daca o ai, nu prea vor face diferenta. Nu exista o cale usoara, ai rabdare, persevereaza si vei creste in masa musculara.

| JusTPauL a răspuns:

Incearca sa ai macar 3 mese pe zi + doua portii de suplimente.
Si eu fac sala de aproximativ 2 luni de zile, aveam 73kg, acum 79.
Daca te ajuta..eu dimineata mananc 4 oua gatite(din care doar doua galbenusuri) si ceva sunca sau orice are aduce un plus de proteina.
La ora 10 beau un milkshake facut de mine(contine o cupa de whey, 100g ovaz, banana, 30g unt de arahide, 5g creatina, 250 lapte). Asta ar fi cam 40-45g proteina+ ceva carbo.
Seara dupa antrenament am luat gainer de la dymatize, era 5kg 16 portii.mie mi-a ajuns cam 30 ca nu puteam asa mult..acum am inceput cu gainer de la ON, e cam acelasi lucru, amandoua contin proteina, carbohidrati, creatina, bcca, glutamina, vitamine.
Eu iti recomand gainer+ 5g creatina in fiecare zi. Creatina de la vitabolic creapure e destul de buna ieftina si ajunge pentru mult timp.
Spor la treaba?

| SebastianXeno a răspuns:

Mananca multe proteine... fara ele nu ai cum sa pui sau pui ff putin masa musculara. Daca mananci multe proteine zilnic o sai o forta mare si o sa pui mult mult mai repede masa