| droid96 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa alerg mai eficient(sa nu ma obosesc prea repede)?
Ma refer: ce ritm trebuie sa pastrez, corpul trebuie sa-mi stea drept sau sa fie inclinat in fata, mainile trebuie sa mi se miste la fel de repede ca picioarele, si, atunci cand pasesc, o fac cu toata talpa, sau doar cu partea din fata?
Si pe langa faptul ca ajuta la slabit, alergatul intareste si ceva muschi?
Daca mai aveti si alte sfaturi, sunt bine venite.

8 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Un ritm constant, cand alergi trebuie doar pe varfuri.
Alergatul ajuta la formarea gambelor si lungirea picioarelor, caci cand alergi hormonii cresc.
Incearca ca, la 2-3 zile sa alergi mai mult decat ai facut data trecuta, si nu uita sa bei multa apa, pentru hidratare.

| Diavolcata a răspuns:

Sa faci sport alergand, doar alergand poti alerga tot mai mult.O dieta sanatoasa cu fructe si legumehappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Diavolcata):

O dieta sanatoasa NU se bazeaza pe legume si fructe, ci pe mult mai multe

Oricum. tinand cont ca tu ai recomandat ( la alta intrebare ) legume si fructe pentru muschi... arata cat de paralel esti cu domeniul asta

apuca-te de sah

| Madalin_Ionut_1996 a răspuns:

Trebuie sa dormi mai mult, sa nu bei si sa nu fumezi si capacitatea de efort va creste.

| vicecity8 a răspuns:

In primul rand iti trebuie o dieta dar de asemenea conteaza si modul in care respiri. Cand alergi e bine sa respiri pe nas sinu pe gura, deoarece daca respiri pe gura obosesti mai repede decat daca respiri pe nas. Acestea sunt sfaturile mele. Sper sa ai noroc cu aceste sfaturi. big grin

| nebunick a răspuns:

Buna!
Eu alerg aproape 1200 de m/ saptamana si am invatat ca trebuie sa stai cu corpul putin inclinat in fata, sa-ti misti mainile pe langa corp, ca sa nu obosesti- respiri pe nas si expiri pe gura, trebuie sa-ti imprimi un ritm pe care sa il ai pe toata durata alergarii.
eu ma antrenez pentru liceul de politie si prima data cand incep sa alerg, alerg 50 m repede, apoi imi imprim un ritm, iar pe ultimii 50 m la fel alerg putin mai tare.
din cate stiu iti intaresti muschii. happy big grin

| droid96 explică (pentru nebunick):

Folosind toata laba piciorului, sau doar partea din fata? Adica eu am obiceiul ca, atunci cand imi ridic piciorul sa-l arcuiesc in fata.

| nebunick a răspuns (pentru droid96):

Pai, pe partea din fata, pe pingea. parca asa se numeste. laughing :*