| anonim_4396 a întrebat:

Culturism.
Vroiam sa intreb daca iau 2 luni ( Iulie si August )
100 % Whey Gold, Creatina si Dextroza ( dar nu conteaza suplimentele, am dat doar un exemplu. ) stiu ca o sa cresc in masa musculara, bun, toate bune si frumoase.
Intrebarea e : Daca dupa alea 2 luni de luat suplimente, le abandonez si nu mai iau ( probabil din cauza bugetului ), o sa scad in masa musculara? adica tot ce am pus cu suplimentele, pierd?!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Care masa musculara in 2 luni?

In 2 luni o sa pui NESEMNIFICATIV.

Ia 2 ANI si apoi mai vorbim de masa musculara.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aa da, am uitat sa mentionez.
Chiar daca nu mai iau suplimente, continui sa fac Sala, 5 mese pe zi, etc. Doar suplimentele se opresc.

| spidy a răspuns:

La mine cam asa a fost..am luat 3 luni si am castigat 6kg... dupa ce m-am lasat am pierdut 5kg.deci 1kg castig,faza e ca m-am lasat deoarece a inceput ficatul sa "tipe", iar acum am pus kg la loc fara suplimente, mancare, antrenamente, somn si vitamine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru spidy):

Serios? A tipat ficatul? Eu folosesc de ani de zile si am ficatul perfect sanatos.

6 kg de muschi in 3 luni? Serios? 5 kg pe AN = progres rapid, si tu pui in 3 luni mai mult?

Apuca-te de sah copil mic, esti paralel cu sportul asta

| spidy a răspuns (pentru Cosmin86):

Auzi 5kg intr-un an cu suplimente mancat bine si antrenamente laughing crede-ma stiu pe multi care intr-un an au pus 10-15 kg cu suplimente de cea mai buna calitate....acum in sportul asta fiecare are conceptiile lui, si de unde stii tu cat pun eu? am avut 60 am luat proteine am facut 66 in 3 luni (mancare multa, somn 8-10 ore, antrenamente) e adevarat ca si instructorul mi-a zis ca la o luna de suplimente sa lasi o saptamana pauza....depinde de la organism la organism, cum ai zis tu ca folosesti si ai ficatul sanatos asa am si eu amici care au ani de suplimente si nu se vaita nah unii le suporta unii nu, nu toti suntem la fel! inainte de a arunca cu jigniri mai intai documenteaza-te! altii asimileaza mai repede altii mai greu + ca avem si perioadele de crestere in care asimilezi cel mai repede.

| Cosmin86 a răspuns (pentru spidy):

Serios? Ai facut 66 de la 60 doar cu proteine? Ce copil mic esti, poate cu carbohidrati, in niciun caz cu protenie.

"la o luna de suplimente sa lasi o saptamana pauza" -> instructorul ala e IDIOT?

"unii le suporta unii nu, nu toti suntem la fel", suplimente = mancare concentrata, e ca si cum ai spune ca unii oameni pot manca, altii nu, ghici ce, TOTI oamenii MANANCA

Uite aici :
http://www.culturism.ro/......tenta.html

Un program foarte tare, si uite care e media :
Anul I – 7 kg
Anul II – 3, 5 kg
Anul III – 1, 8 kg
Anul IV – 1 kg
Anul V – 0, 5 kg

Deci in primul an se pun cei mai multi muschi, adica 7 kg intr-un an.

Si termina cu "proteine", cu proteine NU CRESTI, cu CARBOHIDRATI cresti, sunt chestii DE BAZA pe care trebuia sa le stii

| spidy a răspuns (pentru Cosmin86):

Retrag ce am zis, asa e am incurcat iar cu carbohidratii (al meu a fost pe baza de carbo...)

| azimutultra a răspuns:

Daca vei continua antrenamentele fara suplimente vei ramine la fel