| lancerevolution a întrebat:

Cum e mai bine de antrenat muschii? Piept si biceps sau spate si biceps?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai simplu, fiind antrenament orientat pe exercitii de baza, nu izoleg grupele, gen sa fac intai 4 ex. pentru spate, apoi 2 ex penttru biceps, etc.

Fac vreo 5 exercitii unde intra si spate si biceps si deltoid anterior.

Antrenamentul dureaza 45-50 de minute ( fara cardio ) si este orientat asa :

- 3 serii negative intr-o mana ( ma ridic in tractiune si cobor lent intr-o mana )
- 3 serii tractiuni priza larga sau muscle-up
- 3 serii ramat cu gantera ( cand sunt la sala )
- 3 serii tractiuni in triunghi ( urc sus si acolo fac stanga-dreapta, poti cauta pe youtube triangle pull-up )
- 5 serii tractiuni pentru biceps ( palmele lipite, mainile spre mine ).

In total 17 serii. Suficient pentru un antrenament.

Daca vrei sa izolezi fiecare grupa ( gen sa incepi sa faci flexii pentru biceps, extensii pentru triceps, etc. ), atunci nu iti ajung 3 zile. Dar nu vad de ce ai face asta, in primii 2-3 ani de sala.

Recomand sa lucrezi direct bratele dupa vreo 2-3 ani de sala, asa recomanda multi.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sau chiar triceps si biceps. Si pieptul si spatele singure.

Oricare din variantele astea e buna.

| lancerevolution explică (pentru Cosmin86):

Si daca lasi antrenament aparte pentru piept si spate atunci cum sa incadrez in 3 antrenamente? mai sint si umerii, picioarele happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru lancerevolution):

Pai nu ai spus ca vrei sa te incadrezi in 3 antrenamente.

Eu la 3 antrenamente fac :

- piept, umar anterior, triceps
- spate, biceps, umar lateral si posterior
- picioare, abdomen, lombari

| lancerevolution explică (pentru Cosmin86):

Imi este foarte interesant cum reusesti sa faci la un antrenament si spate si biceps si umar lateral/posterior.La spate poti acorda si un antrenament intreg, fiindca e mult de lucrat acolo, dar mai este si Maria sa "bicepsul".
P.S. mii foarte interesant cit timp aproximativ dureaza antrenamentul 2?!

| lancerevolution explică (pentru Cosmin86):

Un asa antrenament e foarte bun, precum ai descris tu. Avind 77 kg greutate la 1, 80 m inaltime, pot sa fac cardio la antrenament? (luind in cont ca eu tind sa pun ceva kg pe mine), fiindca am corp uscat, dar vreau sa-l fac mai "umflat" sa spun asa

| Cosmin86 a răspuns (pentru lancerevolution):

Da, poti sa faci cardio, dar sa nu exagerezi. 10-15 minute de cardio, de 2-3 ori pe saptamana, e foarte ok. mai mult, nu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru lancerevolution):

Pai simplu, fiind antrenament orientat pe exercitii de baza, nu izoleg grupele, gen sa fac intai 4 ex. pentru spate, apoi 2 ex penttru biceps, etc.

Fac vreo 5 exercitii unde intra si spate si biceps si deltoid anterior.

Antrenamentul dureaza 45-50 de minute ( fara cardio ) si este orientat asa :

- 3 serii negative intr-o mana ( ma ridic in tractiune si cobor lent intr-o mana )
- 3 serii tractiuni priza larga sau muscle-up
- 3 serii ramat cu gantera ( cand sunt la sala )
- 3 serii tractiuni in triunghi ( urc sus si acolo fac stanga-dreapta, poti cauta pe youtube triangle pull-up )
- 5 serii tractiuni pentru biceps ( palmele lipite, mainile spre mine ).

In total 17 serii. Suficient pentru un antrenament.

Daca vrei sa izolezi fiecare grupa ( gen sa incepi sa faci flexii pentru biceps, extensii pentru triceps, etc. ), atunci nu iti ajung 3 zile. Dar nu vad de ce ai face asta, in primii 2-3 ani de sala.

Recomand sa lucrezi direct bratele dupa vreo 2-3 ani de sala, asa recomanda multi.

| yabi2003 a răspuns:

Spate si priceps asa cred eu.