| OnlyDga a întrebat:

Cum pot sa pun masa musculara pe mine si sa imi maresc musculatura? Cu alte cuvinte vreau sa arat mai bine decat acum.Am aproape 2 luni de cand ma antrenez.Si nu fac sala.Ma antrenez intr-un parc din apropiere cu alte cuvinte fac street workout. In fine.In 2 luni recunosc ca am evoluat. Pieptul,bratele, poate putin si spatele sunt acum mai vizibile, cadecat. Oricum nu am pretentii deoarece nu sunt nici 2 luni. Vreau niste sfaturi in legatura cu alimentatia, ce credeti ca ar trebui sa mananc, niste proteine de pe net ar strica? Adica vreau si eu sa pun niste kg. Sa devin mai robust. Nu ma grabesc cu corpul meu.Nu am nevoie de steroizi sau mai stiu ce. Oricum stiu ca intr-un an daca ma tin de treaba si o sa am o alimentatie corecta o sa am rezultate foarte vizibile.Sincer nu stiu ce greutate am. Inaltime undeva pe la 1, 79. Greutate cred ca undeva pe la 70 bat. Mai mult sau mai putin. Eu nu consider ca sunt foarte schilod deoarece am colegi care li se vad coastele la spate, si au picioarele ca niste scobitori.In fine.Totusi ma gandesc ca nu sunt chiar schilodu schilozilor. Vreau sa stiu si parerea voastra. Bineinteles sa raspunda doar cei care stiu despre ce vorbesc. Fara comentarii aiurea.

4 răspunsuri:
| Hades98 a răspuns:

Cand ai spus " niste proteine de pe net ", aici deja intri la categoria suplimente.
I-ati gainer, cel mai bine pentru tipul tau somatic.
Intr-adevar ca, cu street workout nu faci nu stiu ce masa, decat daca faci exercitiile cu greutate atarnata de tine (dipsuri, flotari, geno, etc )
Cel mai bine e sa-ti iei un gainer.
Cat despre mancare, incetineste-ti metabolismul.
Sunt alimente care accelereaza metabolismul (grapefruit spre exemplu) si alimente care incetinesc metabolismul ( untul de arahide ), Cauti pe net mai multe legate de metabolism ca sa pricepi ca daca m-as apuca sa explic ar dura ceva..pana si pricepi, desigur.
Pune mana si mananca daca vrei sa cresti, trebuie sa ai undeva la 2g proteine/kg corp, 2-5g carbo/kg, si 1g grasimi/kg.
Niste vitamine iarasi ar fi bune, pentru inceput.
Ce ar trebui sa mananci : carne si orez alb, astea pentru inceput, dupa care derivam la lactate, oua, cartofi, peste etc.
Stabileste-ti un plan de antrenament pe 4 saptamani sa zicem, Sa ai aproximativ alte exercitii in fiecare saptamana. (Adauga greutate suplimentara la ele )
Incearca noi moduri de executie, super-seturi, drop-seturi, etc.
Sunt multe principii si metode de la sala de forta pe care le-ai putea aplica in parc.
Si minim 8 ore somn (seara).

| OnlyDga explică (pentru Hades98):

Programul meu de antrenament cam asa suna : Incep cu tractiuni:pentru spate si normale, dipsuri, dupa care si flotari, la final abdomen si picioare.Cate 6 seturi de cate 6 repetari minim fiecare.Si normal ca adaug dificultate mai mare la fiecare exercitiu odata evolutia mea bineinteles.Cand m-am apucat prima oara daca faceam 3 tractiuni eram parfum.Si gainerul cum il folosesc, ce contine? Nu am mai auzit pana acum.

| Hades98 a răspuns (pentru OnlyDga):

E clar ca nu sti ce-i ala program de antrenament, muschii cresc in pauza nu cand ii antrenezi.
Program de antrenament se face pe zile spre exemplu :
Luni -Piept+triceps
Marti -Picioare
Miercuri-abdomen
Joi -Spate
Iar de aici poti sa jonglezi, la unele grupe poti sa faci de 2 ori pe saptamana, gambele spre exemplu etc.
Depinde de cum stai cu corpu`, care-s punctele slabe si care-s cele bune.
Gaineru` e un supliment (sub forma de pudra/praf ), cu proteine, carbohidrati, amidon din porumb, creatina, etc.
Cu alte cuvinte lucruri care favorizeaza depunerea de masa musculara si incetinirea metabolismului.
Gainerul doar il torni in shaker, 1 cupa dupa antrenament si-l bei, cu apa/lapte/suc de fructe.
Antrenamentele fa-le controlat si corecte, concentreaza-te pe partea negativa ( cand faci tractiuni, te tragi in sus, ajungi cu gatul la bara, iar pana sa vi jos, in pozitia initiala, fa sa dureze 3-5 secunde, deci sa ti in forta totul. (Repetari negative, cu alte cuvinte )

| Vidacu69 a răspuns:

Urmareste asta. Poate o sa te ajute. https://www.youtube.com/......tps?/watch

Este vorba de alimentatie si antrenament. Iar eu din cum te-ai caracterizat tu as spune ca tipul tau somatic este unul ectomorf...E mult mai bine decat sa scriu romane.