| KingSize a întrebat:

Cunoasteti niste exercitii simple pentru biceps, asa de inceput?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ca sa dezvolti bicepsul trebuie sa-l "ataci" din 3 unghiuri : stretched, contracted si middle range.
Iti recomand 3 exercitii, 3 serii a cate 8-9 repetari CORECT sunt arhi-suficiente.
1. flexii cu bara dreapta din picioare
2. flexii cu ganterele pe plan inclinat
3. flexii concentrate cu gantere, cotul pe genunchi SAU flexii cu gantera la banca scott.

Sa ai coatele BLOCATE pe tot parcursul exercitiului si sa nu balansezi corpul, daca nu poti sa faci 8 repetari asa atunci scade din greutate.

| KingSize explică (pentru Cosmin86):

Cam cate zile pe saptamana ar trebui sa fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru KingSize):

Pai. daca vrei sa faci doar maini, atunci o zi faci si apoi 2 zile pauza. Muschii au nevoie cam de 48 de ore sa se refaca. Si e foarte importanta perioada de refacere, muschii cresc cand se odihnesc, NU cand tragi de fiare.

P.S. : lucreaza si triceps, bicepsul e cam 30 % din brat, tricepsul 70, oricat de mult ai mari bicepsul daca nu faci si triceps o sa ai o mana firava.

Eu recomand sa faci si umeri, ca sa fie complet happy

pauzele intre serii sa fie de 90-120 de secunde, foloseste un cronometru ( poti folosi pe cel de la mobil daca n-ai unul special ). Si cel mai important, sa simti tu ca lucreaza muschiul, sa simti "pomparea", atunci stii ca faci bine.
Cand faci mai mult de 9 repetari corecte, maresti greutatea.

P.S. : cel mai important. sa ai o alimentatie bogata in proteine ( carne, lapte, branza, oua ). Eu spre ex. am 5 mese pe zi

| KingSize explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi mult pentru sfaturi

| KingSize explică (pentru Cosmin86):

A si o ultima intrebare as mai avea, cam dupa cat timp ar trebui sa se vada rezultatele?

| Cosmin86 a răspuns (pentru KingSize):

Asta nu are nimeni cum sa-ti spuna, ca difera de la persoana la persoana. Nu toti avem acelasi genetic.

Dar trebuie sa vezi schimbari din 2 in 2 luni. De asemena, la 3 saptamana - 1 luna ar trebui sa poti mari greutatea folosita.

Răspuns utilizator avertizat